Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2021-05-05 Jaworzno Śródmieście - w drodze na przystanek
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2021 «

#18908
od września 2006

2021.05.11 19:31 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Po krótkiej wizycie w redakcji udałem się na przystanek autobusowy. Oczywiście, tak jak to ostatnio mam w obyczaju zatoczyłem niewielki łuk. Na początku ulica św. Barbary przed skrzyżowaniem z ulicą Obrońców Poczty Gdańskiej. Tutaj znalazłem mlecz zwyczajny - Sonchus oleraceus.

Oto ulica Obrońców Poczty Gdańskiej jako swoista kamienna pustynia.Przy jej skrzyżowaniu z ulicą Józefa Chełmońskiego znajduje się spalona rudera.Tutaj już osiedlił się mniszek - Taraxacum.Oto druga ściana poddasza.Teraz przyglądam się kamieniom z których kiedyś zbudowano ten dom. Na początku triasowe krystaliczne wapienie muszlowe z poziomu Pecten i Dadorinus.

Kolejny kamień to raczej dolomit.A to już okolica przystanku autobusowego przy ulicy Obrońców Poczty Gdańskiej. Tutaj dokumentuję ostrożnia lancetowatego - Cirsium vulgare.

Następnie bardzo szybko przechodzę na rynek.Wchodzę w ulicę Pocztowa.W części parku przed skrzyżowaniem z ulicą Zielona dokumentuje świerka kłującego - Picea pungens na tle wierzby białej - Salix alba "Tristis".

Następnie w żywopłocie przy ulicy Zielona śledzę kolejny etap rozwoju liści wiązu górskiego - Ulmus glabra.

Oto kolejny fragment tego parku.Teraz na moment wkroczyłem do Parku Zielona.Oto tutejsza forsycja pośrednia - Forsythia intermedia.

Kwitnie brunera wielkolistna - Brunnera macrophylla.

Oto płat tulipanów - Tulipa.Oto miejsce, gdzie posadzono jawory dedykowane zaprzyjaźnionym miastom. Martwe, węgierskie drzewo zostało usunięte.Martwy świerk kłujący - Picea pungens został wycięty.W tym momencie zaczęła wzrastać wilgotność powietrza. Tym nie mniej opuszczając park sfotografowałem jeszcze parzydło leśne - Aruncus dioicus.Jeszcze dwa widoki ogólne.

I jeszcze kwitnąca czereśnia - Cerasus avium.I w końcu ulica Grunwaldzka i tamtejszy park kieszonkowy.« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2021 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji