Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2021-05-06 Chrzanów - dłuższy powrót do domu
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2021 «

#18909
od września 2006

2021.05.12 15:42 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Tym razem zaczynam od ulicy Szpitalnej, gdzie znajduje się jeden ze sklepów ogrodniczych. Przed siedzibą firmy rodzinnej kwitnie magnolia japońska - Magnolia kobus.Wracając zauważam glistnika jaskółcze ziele - Chelidonium majus w cieniu lilaka pospolitego - Syringa vulgaris.

Nieco dalej pomiędzy przytulią czepną - Galium aparine tkwi gwiazdnica pospolita - Stellaria media.

Mijam jeszcze kwitnącą mahonię ostrolistną - Mahonia aquifolia.Teraz zerkam na okolicę przebudowywanego wiaduktu nad ulicą Krakowska.Skręcam w ulicę Podwale. Jedno z drzew wycięto. Reszta, a są to klony srebrzyste - Acer saccharinum opanowane przez jemiołę jeszcze żyje.Z kolei po lewej stronie tej ulicy mamy spory płat podagrycznika pospolitego - Aegopodium podagraria.

Są tam między innymi kępy bodziszka łąkowego - Geranium pratense.Idę dalej. Jest ponuro.

Mijam przebudowywany wiadukt w osi ulicy 29 Listopada.Zerkam na oś linii kolejowej.Zerkam na lewą stronę drogi.Wchodzę w przyległe zarośla.Zauważam niewielkie drzewka klonu zwyczajnego - Acer platanoides.

Zauważam niewielkie drzewka klonu jawora - Acer pseudoplatanus.

Dokumentuję płat pokrzywy zwyczajnej - Urtica dioica.

Rozwijają się liście klonu jesionolistnego - Acer negundo.

Mijam rejon przebudowywanego wiaduktu w ciągu ulicy Kadłubek.W tym rejonie na poboczu ulicy Podwale wyrasta szafirek szerokolistny - Muscari latifolium.

W pobliskim żywopłocie rozwijają się liście tawliny jarzębolistnej - Sorbaria sorbifolia.Ponownie zerkam na nasyp linii kolejowej.Przekraczając skrzyżowanie z ulicą Bartosza Głowackiego zauważam pigwowca pośredniego - Chaenomeles x superba.Ponownie zerkam na nasyp linii kolejowej.Zerkam na wylot przepustu pod ulicą Świętokrzyska.Teraz przyspieszyłem i zerknąłem na cmentarz żydowski.I to było na tyle. Potem po prostu wróciłem do domu. Kolejną część zdjęć wykonałem po dłuższej przerwie. Oto skrzyżowanie ulicy Oświęcimska i Grunwaldzka. Oto rozkwita orzech włoski - Juglans regia.

Oto aleja Henryka i kwitnący przetacznik rolny - Veronica agrestis.

Oto lipa drobnolistna - Tilia ordata.Następnie przyjrzałem się jemiole - Viscum album z głogu jednoszyjkowego z okolicy skrzyżowania alei Henryka z ulicą Sienna.Oto nasyp byłej linii kolejowej.Oto odcinek ulicy Stara Huta i pobliskie zarośla ciągnące się ku linii kolejowej.

Wracam na pobocze ulicy Stara Huta. Tutaj dokumentuję atak klonów, klonów zwyczajnych - Acer platanoides.

I ponownie jestem na alei Henryka, gdzie fotografuję kasztanowca zwyczajnego - Aesculus hippocastanum.A to już odcinek ulicy Paderewskiego i klon zwyczajny - Acer platanoides.Całość miałem zamiar skończyć przy skrzyżowaniu ulicy Grzybowskiego z ulicą Sienna.Nieco później kopiąc w ogrodzie wykopałem trzy chrząszcze z gatunku rohatyniec nosorożec. Oto one.

« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2021 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji