Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2021-05-09 Jaworzno Ciężkowice - w osi ulicy Luszowickiej - część 3
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2021 «

#18932
od września 2006

2021.05.16 14:44 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Ruszam dalej. Teraz po pewnym czasie nazwy ulic ulegną zmianie. Trudno jednak mnożyć byty ponad potrzebę. To zrozumiałe w drodze do centrum miejscowości a zarazem dogodnego przystanku autobusowego. Opuszczam skupisko pomników przyrody.Po drodze mijam wierzbę purpurową - Salix purpurea.

Zbliżam się to zabudowań.Zarośla na horyzoncie skrywają wzniesienie Góra Chrzanowska.Skraj zarośli zajmuje leszczyna - Corylus avellana.Jest tam także krzew tego rodzaju o purpurowych liściach.Poza tym na skraju zarośli kwitnie śliwa tarnina - Prunus spinosa.

Jest tam również uprawiane poletko uprawne.Będąc w obrębie zabudowań na jednym z ogrodzeń po raz pierwszy w swojej karierze zauważyłem pnącze z gatunku akebia pięciolistkowa - Akebia quinata. To będzie długa sesja zdjęciowa.Idąc dalej mijam graby zwyczajne - Carpinus betulus.

Zbliżam się do końca ulicy Luszowicka.Ulicę kończy lub otwiera to zależy od wybranego kierunku marszu krzyz na rozdrożu.Teraz idę ulicą Wyzwolenia.Z gatunków rosnących na poboczu wybieram mydlnicę lekarską - Saponaria officinalis.Idąc dalej natrafiam na zaśmiecone zarośla pomiędzy domami.Tutaj wybrałem orzecha włoskiego - Juglans regia.A to reszta rzeczonej gęstwiny.Nieco dalej spotkałem magnolię pośrednią - Magnolia x soulangeana. Drzewo już przekwita.Idę dalej.Osiągam skrzyżowanie z ulicą 29 Listopada. Tutaj na rozdrożu zobaczymy krzyż z 1937 roku.

Teraz ruszam dalej ulicą 29 Listopada, bo jeszcze nią nie szedłem. Po drodze na kamiennym murze zauważam zanokcicę murową - Asplenium ruta-muraria.Także mniszek - Taraxacum znalazł tutaj swoje miejsce.Z mchów jest tutaj sporo opończyka - Encalypta streptocarpa.Oto nie zasiedlona część tego muru.Nieco dalej w ogrodzie kwitnie czereśnia - Cerasus avium.Jest też bluszcz pospolity - Hedera helix.I w końcu kościół p.w. Matki bożej Nieustającej Pomocy.

« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2021 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji