Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2021-05-20 Chrzanów - za cmentarz żydowski i z powrotem - część 2
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2021 «

#18946
od września 2006

2021.05.26 07:48 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
W dalszym ciągu jestem przy południowym skraju cmentarza żydowskiego pod robinią akacjową - Robinia pseudoacacia zaatakowaną przez żółciaka siarkowego - Laetiporus sulphureus. Do drzewa przylega okazała jak na tę okolicę trzmielina zwyczajna - Euonymus europaea.Dalej planowałem przejście brzegiem Chechła, ale jednak zrezygnowałem z tej opcji. Postanowiłem przejść się bliżej wschodniego muru cmentarza żydowskiego.

I tak znalazłem się na cmentarzu z I Wojny Światowej.

Tutaj zwróciłem uwagę na rogownice polną - Cerastium arvense.

Drugi gatunek to Aecidium euphorbiae na Euphorbia cyparissias.Trzeci gatunek to Uromeces scutellatus na Euphorbia cyparissias.

Czwarty gatunek to zawciąg pospolity - Armeria maritima ssp. elongata.Idąc dalej wzdłuż ogrodzenia cmentarza żydowskiego mijam obfity płat podagrycznika pospolitego - Aegopodium podagraria.Teraz domieszkę w nim stanowi jasnota biała - Lamium album.Dalej przechodzę przez zarośla z robinią akacjową - Robinia pseudoacacia.Zerkam na mur cmentarza.Osiągam skarpę od strony ulicy Podwale, gdzie dokumentuję lipę drobnolistną - Tilia cordata.

Teraz zdecydowanie przyspieszyłem. Oto skrzyżowanie ulicy Sienna z aleją Henryka.Oto spojrzenie w niebo z parkingu przy tutejszej Biedronce.Oto rejon skrzyżowania ulic Sienna i Grzybowskiego.Oto ulica Przybosia.Tutaj udokumentowałem gajowca żółtego - Galeobdolon luteum.

I w końcu dróżka prowadząca do mojego domu i tutejsza mahonia pospolita - Mahonia aquifolium. Już przekwita.« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2021 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji