Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2021-05-21 Mysłowice Ćmok - przyszły lub niedoszły cmentarz - część 2
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2021 «

#18950
od września 2006

2021.05.27 08:35 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
W tym momencie po dotarciu skrzyżowania leśnych dróg odbiłem w prawo, aby korzystając z dogodnej drogi powrócić do punktu wyjścia. Znajduje się od przy ulicy Obrzeżna Zachodnia. Teren łagodnie się podnosi.

W okolicznym drzewostanie odnawia się dąb czerwony - Quercus rubra.Po lewej stronie drogi dominuje turzyca drżączkowata - Carex brizoides.Po drodze natrafiam na wietlicę samiczą - Athyrium filix-femina o zaczerwienionych ogonkach. Jest zbyt blada w porównaniu z zabrzańską, domniemaną Athyrium rubripes vel Athyrium filix-femina ssp. rubripes i zbyt ciemna w porównaniu z typowym gatunkiem.Przyspieszam.Po lewej stronie drogi znajduje się bór bardzo mieszany.Teraz droga raptownie zakręca w kierunku ulicy Obrzeżna Zachodnia.

Wyrasta tutaj poziomka pospolita - Fragaria vesca.Teraz drodze towarzyszą rowy zapełnione wodą.

Obecność tutaj sitowia leśnego - Scirpus sylvaticus świadczy o tym, że woda jest tutaj od zawsze.Oto kolejny zakręt leśnej drogi.Okoliczny teren jest pofałdowany. W drzewostanie dominuje brzoza brodawkowata - Betula pendula.Jest tutaj jarząb pospolity - Sorbus aucuparia.Jest tutaj kruszyna pospolita - Frangula alnus.Zauważam także spiek żużlowy.

W pobliżu wyrasta tomka wonna - Anthoxanthum odoratum.Za zakrętem drogi widać już ulicę Obrzeżna Zachodnia.Zanim do niej doszedłem natrafiłem na stałe mokradło zasiedlone przez żaby, które tutaj pięknie kumkały.

Ozdabia go kępa situ - Juncus.Oto końcówka tego mokradła.I tak opuściłem teren planowanego cmentarza. Za chwilę ponownie odbiję w prawo, kierując się do przystanku autobusowego.Na razie zerkam za siebie.Tutaj na skraju lasu wyrasta szakłak pospolity - Rhamnus cathartica.

Oto jego kwiaty.

Tuż obok kwitnie jabłoń domowa - Malus domestica.

Tutaj także jest brzoza brodawkowata - Betula pendula.Dalej mijam klon jawor - Acer pseudoplatanus.

Mijam rdestowca - Reynoutria japonica.I w końcu, wciąż znajdując się na trawersie planowanego cmentarza mijam owocującą wierzbę iwę - Salix caprea.I to by było na tyle.
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2021 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji