Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2021-05-28 Chrzanów - kierunek Kopanina
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2021 «

#18959
od września 2006

2021.06.04 08:19 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Kolejny spacer, między innymi dla zdrowotności. Na początku ruszając z domu uchwyciłem świeże liście mahonii pospolitej - Mahonia aquifolium.

Potem był kosaciec bródkowy - Iris x barbata.Trafił się też skłębiony powój polny - Convolvulus arvensis.

Następnie zdecydowanie przyspieszyłem. Wszedłem w ulicę Łowiecka w okolicy przystanku autobusowego ZKKM PZGS. Tutaj uzupełniłem materiał o ostrożniu polnym - Cirsium arvense.

Kolejne przyspieszenie. Jestem już na ulicy Podleśna. Zmierzam w stronę lasu.Ciągle kwitnie wyka brudnożółta - Vicia grandiflora.Z nowości trafił się bodziszek pirenejski - Geranium pyrenaicum.Oto kolejny odcinek ulicy Podleśna.Oto tamtejszy jaskier ostry - Ranunculus acris.

Oto kolejny, końcowy odcinek ulicy Podleśna. Widać już las.Idąc zauważam płat w którym dominują wilczomlecz sosnka - Euphorbia cyparissias oraz wyka brudnożółta - Vicia grandiflora.Osiągam ulicę Kopanina. Wchodzę do lasu.Tutaj dokumentuję płat gajowca - Galeobdolon argentatum. To zdecydowany wyrzutek z ogrodu.Oto lokalny sposób na biomasę, chociaż tutaj nie wykluczam pozostałości po wyciętych leśnych drzewach.Leśne plony wciąż tutaj czekają na nabywców.Zagłębiając się w las odbijam w lewo.Po drodze zauważam płat turzycy drżączkowatej - Carex brizoides.

Jest też typowa wietlica samicza - Athyrium filix-femina.

Dalej droga jest bardzo zalana.Po drodze mijam brzozę - Betula z czeczotą.Dalszy odcinek był bardzo malowniczy ale kompletnie zalany.

W tym momencie zdecydowałem się przejść przez las do głównej drogi. W drzewostanie dominuje brzoza omszona - Betula pubescens oraz sosna zwyczajna - Pinus sylvestris.

W runie pojawił się siódmaczek leśny - Trientalis europaea.

Las jest w typie boru jakiegoś tam.Wychodzę na główny trakt i ponownie odbijam w lewo.Po drodze zauważam olszę czarną - Alnus glutinosa.Zauważam również ubłoconego jaskra ostrego - Ranunculus aris.Docieram do niewielkiego parkingu, mijanki powstałej przy okazji budowy obwodnicy.Zawracając skupiam się na lewej stronie drogi.Tutaj dokumentuję liść dzięgiela leśnego - Angelica sylvestris.

Dokumentuję kolejną populację ostrożnia polnego - Cirsium arvense.Opuszczam las.

Oto ulica Kopanina. Tym razem skręcam w prawo do ulicy Oświęcimska.Oto ulica Oświęcimska jako taka.

Po drodze w jednym z ogrodów zauważam sumaka odurzającego - Rhus typhina.I jeszcze krzyż przydrożny.I jeszcze sosna czarna - Pinus nigra.

« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2021 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji