Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2021-05-30 Jaworzno - lewym brzegiem Żeleźnicy do źródła
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2021 «

#18963
od września 2006

2021.06.06 07:59 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
To moje drugie tegoroczne przejście przez ten teren. Okolica budzi moje szczególne zainteresowanie, ponieważ znajduje się w obrębie działki pod fabrykę elektrycznych samochodów Izera. Teraz do celu docieramy leśną drogą idąc od ulicy Wojska Polskiego.Na drodze znajdują się malownicze kałuże.Przekraczamy linię wysokiego napięcia.I tak stajemy do początku trasy biegnącej lewym brzegiem tytułowej rzeki. Bliżej rzeki mamy szpaler brzozy brodawkowatej - Betula pendula, na lewo las w typie boru bardzo mieszanego. Dla wielu bezwartościowego.Pod drogą znajduje się przepust. Oto widok w górę rzeki.Oto widok z biegiem rzeki.Ruszamy w górę rzeki.Podziwiamy barwne kontrasty.Za rzeką wciąż utrzymuje się rozlewisko.

Oto kolejny widok. Poza tym drogę pokrywa bujna roślinność.Barwnym akcentem jest rozkwitający łubin trwały - Lupinus polyphyllus.Po przejściu prawie polowy tej drogi widok jest oszałamiający. Roślinność na drodze jest mniej bujna.Oto nurt rzeki.

Oto kolejne odcinki drogi.

Oto kolejny łubin trwały - Lupinus polyphyllus.I znowu rzeka.Teraz osiągnęliśmy to miejsce, gdzie skręca ona na południe aby dość do ulicy Wojska Polskiego. Widać dopływy z prawego brzegu. Tam znajdują się osadniki.

W drodze to prawie źródła musimy przejść przez chaszcze.Jest tam czeremcha amerykańska - Padus serotina.Jest też olsza czarna - Alnus glutinosa.A główne źródło to po prostu wypływ ze sztolni odwadniającej dawne kopalnie Niedzielisk. Ten wypływ istnieje od początku XIX wieku.W tym momencie wilgotność powietrza znacznie wzrosła, tak że bardzo szybko pognaliśmy do ulicy Wojska Polskiego.A potem trzeba było gnać do samochodu.W tym momencie wyprawę trzeba było przerwać. Przerwą była kawa i coś na jaworznickim rynku.
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2021 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji