Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2021-06-02 Chrzanów - spacery po Osiedlu Niepodległości
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2021 «

#18976
od września 2006

2021.06.11 21:00 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
II LO, gdzie miałem prelekcję znajduje się na terenie tytułowego osiedla. Na początku w drodze do LO mijam pierwsze rośliny. Dokumentowanie flory rozpoczynam od rukiewnika wschodniego - Bunias orientalis. To nieużytek za Kauflandem.Zakwitł już żmijowiec zwyczajny - Echium vulgare.Oto klon zwyczajny - Acer platanoides z dziedzińca szkoły.

Potem była pierwsza lekcja. Mając dłuższą przerwę udałem się do doliny Luszówki i Łazienek. Fotoreportaż już jest. po drodze minąłem rogownicę pospolitą - Cerastium holosteoides.Teraz przemykam przez otwartą przestrzeń.

Tą ścieżką zszedłem do doliny Luszówki.Teraz już opuszczam Łazienki i ponownie wkraczam na teren Osiedla.Mocnym akcentem na skraju lasu jest brzoza brodawkowata - Betula pendula.Generalnie skręcam w stronę ulicy Szpitalna.Po drodze mijam płat jastrzębca kosmaczka - Hielacium pilosella. Jakoś tak trudno mi się przestawić.

Oto zieleń osiedlowa.W drzewostanie pojawia się klon jawor - Acer platanoides.

Teraz już jestem przy ulicy Szpitalna. Tutaj kwitnie chaber bławatek - Centaurea cyanus.Idę teraz w kierunku ulicy Trzebińska.W okolicy byłego Tesco znajduję iglicę pospolitą - Erodium cicutarium.

Drugi gatunek z tej okolicy do babka średnia - Plantago media.Trzeci gatunek z tej okolicy to połonicznik nagi - Herniaria glabra.A po drugiej lekcji zbliżyłem się do ulicy Trzebińska, gdzie zauważyłem sałatę kompasową - Lactua serriola zaatakowaną przez mączniaka - Golovinomyces cichoraearum.Potem ponownie ruszyłem w kierunku ulicy Szpitalna. Po drodze w rejonie targowiska bohaterem długiej sesji zdjęciowej został tamaryszek - Tamarix tetrandra.

Idąc dalej mijam szpaler klonów zwyczajnych - Acer platanoides.Zauważyłem też pęd sosny zwyczajnej - Pinus sylvestris z przyszłą szyszką.Trawy reprezentuje tutaj stokłosa miękka - Bromus hordeaceus.

Drzewa reprezentuje tutaj jarząb szwedzki - Sorbus intermedia.Tutaj też zauważyłem kwitnącą rokiettę siewną - Eruca vesicaria. To było blisko rzeki Chechło.« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2021 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji