Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2021-06-04 Jaworzno, Dąbrowa Narodowa, na północ od Łubowca - część 2
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2021 «

#18980
od września 2006

2021.06.13 17:11 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Idę dalej w kierunku północnym. Teraz na mojej drodze pojawił się świerząbek gajowy - Chaerophyllum temulum. Uczyniłem go bohaterem bardzo długiej sesji zdjęciowej. Dawnośmy się nie widzieli.

Oto dalszy odcinek tej drogi.

Po bokach rządzi orlica pospolita - Pteridium aquilinum.

Nieco dalej pojawił się żywokost lekarski - Symphytum officinale.Oto kolejny fragment lasu.

I tak dotarłem do miejsca, gdzie las przecina linia wysokiego napięcia. Drzewostan pod nią jest zdominowany przez czeremchę amerykańską - Padus serotina.Ponownie wchodzę do lasu. Czas na powrót do przystanku. Teraz w drzewostanie dominuje dąb czerwony - Quercus rubra.

Grunt jest lokalnie nierówny.Drzewostan dość gęsty.Zwracam uwagę na mchy. Oto trywialny żurawiec falisty - Atrichum undulatum.Szału nie ma wychodzę na drogę.Teraz zwracam uwagę na przytulię czepną - Galium aparine.Trafiły się dwie odmiany klonu jawora - Acer pseudoplatanus.

Teraz, niemalże u wyjścia z lasu mijam żywy pniak po topoli berlińskiej - Populus x berolinensis której towarzyszy klon zwyczajny Acer platanoides.Oto pędy tej topoli.Oto liść tego klonu.Teraz idąc już odcinkiem ulicy Katowicka mijam wiąz szypułkowy - Ulmus laevis.I ponownie klon zwyczajny - Acer platanoides.Na moment wkraczam do lasu aby sprawdzić, czy pamiętam miejsce wyrastania żółciaka siarkowego - Laetiporus sulphureus. Grzyb był. Była też konwalia majowa - Convallaria majalis.Oto charakterystyczne drzewa na skraju lasu.Zerkam w stronę przystanku aby oszacować odległość od zatoczki.Idąc na przystanek minąłem jeszcze czeremchę amerykańską - Padus serotina.Z kolei, tam gdzie miałem wsiąść do autobusu zauważyłem żywe i martwe świerki kłujące - Picea pungens.

To jeszcze nie wszystko na ten dzień. Przecież wróciłem do Chrzanowa i musiałem jakoś dojść do domu.

(wypowiedź edytowana przez piotr_grzegorzek 13.czerwca.2021)
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2021 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji