Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2021-06-04 Chrzanów - od ulicy Śląska do ulicy Oświęcimska
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2021 «

#18981
od września 2006

2021.06.13 20:39 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Wracając z Jaworzna wysiadłem na przystanku przy ulicy Śląska. Na początku blok po drugiej stronie ulicy.Teraz poszedłem na zachód, w kierunku skrzyżowania ulicy Śląska z ulicą Partyzantów. Teraz w żywopłocie mijam klon jawor - Acer pseudoplatanus z klonem zwyczajnym - Acer platanoides.

Towarzyszy im wiąz górski - Ulmus glabra.Ponownie zerkam na drugą stronę ulicy Śląska. Na lewo jest robinia akacjowa - Robinia pseudoacacia. Na prawo jest klon zwyczajny - Acer platanoides.Oto luka pomiędzy domami. po drugiej stronie znajduje się ulica Partyzantów.Tamże znajduje się stos kamieni. Nic szczególnego.Teraz wkraczam na ślad po byłej linii kolejowej. Tutaj dominują brzozy brodawkowate - Betula pendula.

W okolicy kwitnie lepnica zwisła - Silene nutans.

Idąc dalej zbliżam się do skupiska wierzby białej - Salix albaW ich cieniu utrzymuje się rdestowiec sachaliński - Reynoutria sachalinensis.Obok kwitnie wiciokrzew pospolity - Lonicera xylosteum.

Kolejnym krzewem jest tawlina jarzębolistna - Sorbaria sorbifolia.

Kolejny obiekt to szakłak pospolity - Rhamnus cathartica porażony przez rdzę - Puccinia coronata.

Oto kolejna lepnica zwisła - Silene nutans.

Jest też dereń świdwa - Cornus sanguinea porażony przez mączniaka - Erysiphe tortilis.

I tak dotarłem do miejsca gdzie spod byłej linii kolejowej wypływa Kanał Matylda.Zszedłem nad wodę.Oto fragment trawiastej przestrzeni Kopaniny.W trawie skrywa się sitowie leśne - Scirpus sylvaticus.Jest też owocująca wierzba biała - Salix alba.

W zaroślach skrywa się jarząb pospolity - Sorbus aucuparia.Nieco dalej trafiła się wierzba pięciopręcikowa - Salix pentandra.Bliżej byłego składu opałowego dominuje rdestowiec - Reynoutria japonica.Dalej mijam jesion wyniosły - Fraxinus excelsior.Jestem już na trawersie ulicy Łowiecka. Tutaj dokumentuję topolę szarą - Populus xcanescens.Teraz przechodzę obok okazałego dębu szypułkowego - Quercus robur. Pamiętam go jak siewką był.

Zbliżam się do ulicy Oświęcimska. Oto kępa jesionu wyniosłego - Fraxinus excelsior.Oto dziki bez czarny - Sambucus nigra. Tutaj już kwitnie obficie.

I ponownie dereń świdwa - Cornus sanguinea porażony przez mączniaka - Erysiphe tortilis.I w końcu pobocze ulicy Oświęcimska i chmiel - Humulus lupulus.

« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2021 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji