Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2021-06-06 Libiąż - na północ od Grodziska
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2021 «

#18988
od września 2006

2021.06.16 18:16 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
W dalszym ciągu znajduję się na skraju zadrzewienia przy północnym stoku Grodziska. Na początku spoglądam na północ.Teraz zerkam w kierunku zadrzewienia.Tutaj zwracam uwagę na jarząba szwedzkiego - Sorbus intermedia.

Teraz przemykam przez ulicę Sielanki.

Teraz ruszam na północ ulicą Spokojna.

Ulica jest zadrzewiona.Pobliskie opuszczone pola kolonizują siewki drzew w tym klon jawor - Acer pseudoplatanus.To może być potomstwo starszych drzew z pobocza.Oto ostatni odcinek ulicy Spokojna.Teraz skręcamy w ulicę Jazdówka.

Teraz mijamy skupisko sumaka odurzającego - Rhus typhina.Przemykamy przez zabudowę i docieramy do zarośli w miejscu podmokłym.Między innymi jest tutaj wierzba biała - Salix alba.Jest lipa drobnolistna - Tilia cordata.Gnamy dalej. Usiłujemy się dostać do lasu na Jazdówce.

Przeoczyliśmy drogę do celu. Przechodzimy przez łąkę. Mijamy obficie kwitnącą czeremchę amerykańską - Padus serotina.Przechodzimy przez pole z którego w ubiegłym roku zebrano kukurydzę.

Z rozmaitych roślin wybieram rzeżusznika piaskowego - Cardaminopsis arenosa.Jest też iglica pospolita - Erodium cicutarium.

Jest mak polny - Papaver rhoeas.

Jest wyka wąskolistna - Vicia angustifolia.Teraz docieramy do zarośli i staramy się przejść na drugą stronę.Po drodze mijamy dzwonek rozpierzchły - Campanula patula.Przekraczamy dolinę suchego strumienia. To Szeroka Struga.Trafiamy na kolejne czasem uprawiane pole uprawne. Las po lewej stronie skrywa warpie.Tutaj bohaterem bardzo długiej sesji zdjęciowej uczyniłem mak piaskowy - Papaver argemone. Dawnośmy się nie widzieli.Teraz wchodzimy do lasu z warpiami.Jest tutaj modrzew europejski - Larix decidua.Oto trojaczki brzozy brodawkowatej - Betula pendula.Oto pierwsze warpie.

« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2021 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji