Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2021-07-01 Jaworzno Szczakowa po raz drugi - część 2
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2021 «

#19051
od września 2006

2021.07.13 10:46 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Teraz odbijam od ulicy Kolejarzy i kieruję się do przepustu pod wiaduktem w ciągu ulicy Bukowska. Po drodze na stoku północnym zauważam spore połacie nostrzyku żółtego. Jest też wiesiołek - Oenothera.Przepust wychodzi na ulicę Pożarowa. Ja jednak zaczynam zdobywać stok południowo-zachodni. Cel wyprawy rośnie na szczycie. Z traw dominuje tutaj życica trwała - Lolium perenne. Zapewne to ona była tutaj posiana na początku a potem spontanicznie zaczęła się kształtować obecna bioróżnorodność. W 2018 roku ten nasyp już był.

Nader szybko wydostałem się na skraj drogi.Po drodze minąłem okazały oset nastroszony - Carduus acanthoides.

Roślina będąca celem tego wypadu wyrasta w połowie odległości pomiędzy widocznymi latarniami. Przy okazji widać lokalną dominację wiesiołków - Oenothera.Teraz okazało się, że jest tutaj tylko jeden osobnik tego ciekawego taksonu. Na szczęście ma dwa pędy. Jeden z nich został pozyskany do zielnika. Wciąż się suszy.Oto kilka detali tego taksonu.Teraz dokumentuję zejście na dół.Teraz na stromym stoku widać żółtą mgiełkę nostrzyku - Melilotus officinalis. Dołem na równinie nad Kozim Brodem dominuje olsza czarna - Alnus glutinosa opleciona przez winobluszcz zaroślowy - Parthenocissus inserta.Bliżej torowiska roślinność jest taka sama jak na stoku.Jeden z gatunków to wiesiołek dziwny - Oenothera paradoxa.Jest tutaj jeszcze sporo cykorii podróżnika - Cichorium intybus.

Bliżej Koziego Brodu pojawia się nawłoć kanadyjska - Solidago canadensis.Listę obecności poszerza. Chaber driakiewnik - Centaurea scabiosa.Jest też potencjalny rodzic naszego mieszańca. Oto ostrożeń lancetowaty - Cirsium vulgare.Zaczynam powrót. Ruszam na zachód.Po drodze zauważam płat cieciorki pstrej - Coronilla varia.

Oto kolejne skupisko ostrożnia lancetowatego - Cirsium vulgare.

Oto bylica pospolita - Artemisia vulgaris.Przekraczam teraz niewysoki przepust pod nasypem. Zapewne ma przeciwdziałać efektowi zapory śródlądowej.Teraz z mostku w ciągu ulicy Pożarowa zerkam na Kozi Bród.W pobliskim drzewostanie zauważam klon jesionolistny - Acer negundo.Teraz idę dalej na zachód po granicy dwu zbiorowisk roślinności raczej synantropijnej.Na stoku mijam wiesiołka dziwnego - Oenothera paradoxa.Wychodzę na skraj jezdni, gdzie dominuje przymiotno białe - Erigeon annuus.

Zerkam w dół. Na równinie rządzi nawłoć kanadyjska - Solidago canadensis.Teraz na kwiatostanach marchwi - Daucus carota zauważam strojnicę. Obecnie klasyfikuje się ją jako Graphosoma italicum.A tutaj stawiam na przymiotno gałęziste - Erigeon ramosus.« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2021 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji