Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2021-07-09 Mysłowice Brzęczkowice - na prawym brzegu Przemszy
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2021 «

#19071
od września 2006

2021.07.20 11:19 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
W drugim etapie naszego wypadu na teren miasta celem był tytułowy brzeg Przemszy w tytułowej dzielnicy. To jej południowe kresy. Zatrzymaliśmy się w zakończeniu ulicy Podgórska tak blisko rzeki jak się dało. Rośnie tutaj okazały wiąz szypułkowy - Ulmus laevis.Bliżej rzeki spore połacie zajmuje rdestowiec - Reynoutria japonica.Trafił się tutaj kozłek lekarski - Valeriana officinalis. Odwiedza go przestrojnik trawnik.

Teraz idziemy przez szczątkową murawę. Rzeka jest za drzewami.W drzewostanie dominuje czeremcha amerykańska - Padus serotina.Oto rzeka jako taka. Jak widać znajduje się w niej ciecz o skomplikowanym składzie.Przez okolicę przebiega ciepłociąg.Idziemy dalej.

Teraz zauważam trzmielinę zwyczajną - Euonymus europaea.Potem zauważam rozłożystą czeremchę zwyczajną - Padus serotina.Kolejny układ to nawłoć kanadyjska - Solidago canadensis opleciona przez kielisznik zaroślowy - Calystegia sepium.Ponownie zerkam na rzekę. Z drzew wyróżniają się purpurowe liście klonu jawora - Acer pseudoplatanus.Zbliżamy się do drogi S1.Zauważam pięciornik gęsi - Potentilla anserina.Teraz zerkamy na rzekę stojąc pod mostem.

Idziemy dalej mijamy powaloną czeremchę zwyczajną - Padus avium.Zbliżamy się do wiaduktu kolejowego.Ostały się jedynie malowidła nabetonowe.

W okolicy pojawił się łan niecierpka himalajskiego - Impatiens glandulifera.Idziemy dalej.Zauważamy dziki bez koralowy - Sambucus racemosa.Rzeka skrywa się za gęstą zieloną kotarą.

Idziemy dalej. Otacza nas zielony gąszcz.

Tutaj można się dopatrzyć ślizgawki bobra.Teraz zawracamy. Mijamy nerecznicę samczą - Dryopteris filix-mas.

Mijamy dąb czerwony - Quercus rubra.Mijamy kotarę chmielu zwyczajnego - Humulus lupulus.I jeszcze chwila postoju na trawiastej przestrzeni. Oto jasieniec piaskowy - Jasione montana.

Oto goździk kropkowany - Dianthus deltoides.

« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2021 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji