Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2021-07-10 Mysłowice Dziećkowice, osadnik, brzeg Przemszy
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2021 «

#19078
od września 2006

2021.07.25 18:40 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Podczas naszej wędrówki wpadliśmy na chwilę do Mysłowic idąc pod prąd prawym brzegiem Przemszy oraz skrajem osadnika. W linii prostej było to około 700 metrów. Idąc wężykiem pokonaliśmy prawie kilometr. Przekraczamy most kolejowy nad Przemszą.Mijamy wiesiołka - Oenothera.Schodzimy nad brzeg zapadliska.Oto martwe drzewa po pomiędzy drogą a rzeką.Im bliżej Przemszy tym więcej błota na drodze.Błoto jest żyzne o czym świadczy bujna roślinność.Zawracamy. Oto stok osadnika porośnięty przez nawłoć - Solidago gigantea.Jesteśmy na osadniku. Ruszamy w kierunku północno-zachodnim.

Po drodze trafiła się centuria pospolita - Centaurium erythraea.

Idziemy dalej. Wkraczamy w zarośla.Oto pierwsza luka w drzewostanie i w związku z tym pierwszy widok zapadliska.Idziemy dalej błotnistym traktem. Po drodze mijamy czeremchę amerykańska - Padus serotina.

Po wyjściu z zarośli mamy widok na otwartą przestrzeń osadnika.Tutaj zauważam kolejne skupisko centurii pospolitej - Centaurium erythraea.W tej okolicy zerkając na stok osadnika znajdujemy ślady pobytu bobrów.

Schodząc w dół stoku zerkamy na rozlewisko w zapadlisku.

Z ciekawszych roślin trafił się przetacznik długolistny - Veronica longifolia.

Oto wysuszone spękane błoto powstałe z pyłów.W okolicy nader liczne są motyle. Oto polowiec szachownica.Następnie zauważam przymiotno białe - Erigeron annuus.Kolejne przyspieszenie.

Teraz zauważam olszewnika kminkolistnego - Selinum carvifolia.Idziemy dalej.Oto kolejny widok zalanego zapadliska. Utrzymuje się tutaj stado łabędzi niemych.

A przy drodze mam kolejną centurię pospolitą - Centaurium erythraea.Idziemy dalej. Powoli zbliżamy się do końca tego fragmentu osadnika.

Ładne kwiatki reprezentuje tojeść pospolita - Lysimachia vulgaris.

Oto kolejny widok wody.

Oto goździk kropkowany - Dianthus deltoides.Dotarliśmy do końca fragmentu osadnika. skręcamy w stronę rzeki i znajdującej się na niej przeprawy. Oto zapadlisko widziane z biegiem Przemszy.Zerkam w kierunku lewego brzegu rzeki.Tak wygląda zapadlisko widziane w górę Przemszy. Jesteśmy oczywiście na drodze wiodącej ku przeprawie.

Wchodzimy na przeprawę.Oto ostatnie widoki Przemszy z tego miejsca. Patrzymy oczywiście pod prąd.« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2021 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji