Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2021-07-17 Bukowno - tam gdzie była piaskownia
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2021 «

#19090
od września 2006

2021.07.29 09:54 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Tę okolicę odwiedzałem bardzo rzadko. Tak jak wówczas, na przykład w 2018 roku tak i teraz poruszamy się na terenie pomiędzy miejscami opisanymi na mapach Google jako Punkt Widokowy oraz Oczko Wodne. To jest oczywiście na południe od Bukowna. Nie marudząc schodzimy w dół.Mijamy tawułę japońską - Spiraea japonica.Gnamy w dół.

Zerkamy w lewo.Gnamy dalej.

Zdecydowanie schodzimy w dół.

Zauważamy olszę szarą - Alnus incana.Teraz na lewo dominuje sosna zwyczajna - Pinus sylvestris a na prawo robinia akacjowa - Robinia pseudoacacia.Czas na florę. Oto mydlnica lekarska - Saponaria officinalis.Oto trzcina pospolita - Phragmites australis.Oto kruszczyk rdzawoczerwony - Epipactis atrorubens.Oto ostrożeń błotny - Cirsium palustre na którym przesiaduje Harmonia axyridis.Oto kolejny płat trzciny pospolitej - Phragmites australis.Oto płat żmijowca zwyczajnego - Echium vulgare.Oto tytułowe Oczko Wodne.

Oto jakaś turzyca - Carex z brzegu zbiornika.Oto kozłek lekarski - Valeriana officinalis.Oto starzec jakubek - Senecio jacobaea.Oto sadziec konopiasty - Eupatorium cannabinum.Wreszcie oglądamy rukiew wodną - Nasturtium officinale.

W wodzie unosi się potocznik wąskolistny - Berula erecta.Następnie zauważamy świetlik łąkowy - Euphrasia rostkowiana.Teraz zwracam uwagę na ostrożeń lancetowaty - Cirsium vulgare. Roślina jest tutaj w formie mocno owłosionej.Oto kolejny osobnik kruszczyka rdzawoczerwonego - Epipactis atrorubens.Towarzyszy mu kruszczyk szerokolistny - Epipactis helleborine.

Oto wierzbownica kosmata - Epilobium hirsutum.Oto bylica pospolita - Artemisia vulgaris.Nieco dalej na ostrożniu lancetowatym - Cirsium vulgare przebywa para chrząszczy w toku czynności prowadzących do przedłużenia gatunku. Wstępnie uznałem, że to kulczanki szczawiowe - Lixus bardanae. Po sugestii Jurka poprzestanę na rodzaju Larinus. Jest zbyt wiele możliwości pomyłki.

Dalej mijamy driakiew żółtą - Scabiosa ochroleuca.Mijamy olszę czarną - Alnus glutinosa.Oto kolejna driakiew żółta - Scabiosa ochroleuca tak jakby chora.I jeszcze centuria pospolita - Centaurium erythraea.

A potem pognaliśmy do góry już nie pstrykając bo szału nie było.(wypowiedź edytowana przez piotr_grzegorzek 29.lipca.2021)

(wypowiedź edytowana przez piotr_grzegorzek 29.lipca.2021)

#108
od października 2013

2021.07.29 13:24 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Jerzy Radwański (jurek_r)
Ten ryjkowiec to prędzej Larinus planus ew. sturnus. Na pewno nie rodzaj Lixus

#19091
od września 2006

2021.07.29 14:39 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
W takim razie póki co poprawiam do sugerowanego rodzaju.
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2021 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji