Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2021-07-17 Bukowno - ujście Baby do Sztoły
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2021 «

#19095
od września 2006

2021.07.30 14:05 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Podczas kolejnego etapu naszej ekspedycji zajechaliśmy do miejsca, gdzie zaczyna się spływ kajaków. Tutaj do Sztoły wpada rzeka Baba. Oto jej fragment widziany z parkingu.

Oto ujście Baby do Sztoły. Obecnie Baba jest szersza i zgodnie z logiką potamologiczną Sztoła powinna stać się Babą.Tak wygląda jeszcze Sztoła w okolicy przystani kajakowej.Teraz ruszamy w górę Baby. Po drodze mijamy Leśny Dwór. W okolicy rośnie kruszyna pospolita - Frangula alnus.Jest też wiesiołek - Oenothera.Jest też dziewanna firletkowa - Verbascum lychnitis.Jest i krwawnik pospolity - Achillea millefolium.Jesteśmy teraz w bardzo nieokreślonym borze. Baba płynie dołem. Jest wpuszczona w kanal.Blisko rzeki widać barszcz Sosnowskiego - Heracleum sosnovskyi.W naszym sąsiedztwie wyrasta kruszczyk - Epipactis.Teraz bardzo dokładnie przyglądamy się barszczowi Sosnowskiego - Heracleum sosnovskyi. Jednocześnie widać pobliski, okresowy dopływ tej rzeki.

Podążamy dalej w górę Baby.Mijamy cieciorkę pstrą - Coronilla varia.Mijamy przelot pospolity - Anthyllis vulneraria.Oto mostek na rzece.Oto rzeka powyżej mostku.Oto rzeka wypływająca spod mostku. Jak widać jest to budowla hydrotechniczna.W okolicy wyrasta nostrzyk biały - Melilotus albus.Ruszamy dalej w górę Baby. Rzeka jest w dole po lewej stronie.

Mijamy owocującą brzozę brodawkowatą - Betula pendula.Zerkamy na rzekę. Przy okazji zauważamy dęba czerwonego - Quercus rubra.Z roślin pojawia się zawciąg pospolity - Armeria maritima ssp. elongata.Idziemy w dalszym ciągu w górę Baby. Bór wciąż jest nieszczególny z domieszką dębu czerwonego - Quercus rubra.

Dalej drogę zamyka ogrodzenie. Zawracając zerkamy na Babę.W dole dostrzegamy coś o żółtych kwiatach.Przy bliższym poznaniu widać, że jest to pępawa dwuletnia - Crepis biennis.Ostatnie kwiaty to tylko ostrożeń błotny - Cirsium arvense.A potem udaliśmy się na kawę i coś. Należało się.
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2021 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji