Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2021-07-17 Bukowno - dolina Sztoły od Leśnego Dworu po Dom Seniora
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2021 «

#19100
od września 2006

2021.08.01 16:52 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Po dotarciu do Leśnego Dworu trzeba było powrócić do samochodu zaparkowanego w okolicy Domu Seniora. Do przejścia mamy niecałe 2 kilometry. Opuszamy okolicę Przystani Kajakowej.Zerkamy na przymiotno ostre - Erigeron acer.Spoglądamy na płynącą dołem Babę.Osiągamy rozstaje dróg. Odbijamy w prawo. Zaczyna się właściwy powrót.Mijamy szakłak pospolity - Rhamnus cathartica.Las póki co jest nieciekawy.Mijamy goździka kartuzka - Dianthus carthusiana.Mijamy brzozę brodawkowatą - Betula pendula.Mijamy chabra nadreńskiego - Centaurea stoebe.

Teraz zdecydowanie przyspieszamy.Osiągamy linię energetyczną.Wchodzimy w bardzo młody las sosnowy.Mijamy zalesioną porębę. Na jej skraju wyrasta sosna Banksa - Pinus banksiana.Oto ostatni skrawek tej poręby.Ponownie mamy las po obu stronach drogi.Teraz mijamy dwie stare jak na tę okolicę sosny zwyczajne - Pinus sylvestris.Teraz mijamy drzewa tego gatunku sterane życiem oraz martwe.

Przyspieszamy.

Oto kolejna malownicza grupa sosny zwyczajnej - Pinus sylvestris.A dalej szału nie ma.Osiągamy rozwidlenie dróg. Odbijamy w lewo.Przyspieszamy.Las jest młody a nawet bardzo młody.Zbliżyliśmy się do krawędzi doliny Sztoły.Gnamy dalej.

W lesie pojawiają się niewielkie wzniesienia. To powinny być wydmy.Opadłe igły tworzą na drodze ciekawy wzór.Teraz mijamy sosnę zwyczajną - Pinus sylvestris z czarcią miotłą.

Dalej w drzewostanie pojawiają się stare jak na tę okolicę sosny zwyczajne - Pinus sylvestris.Na jednej z nich wyrasta buk pospolity - Fagus sylvatica.Kolejne przyspieszenie.Tym nie mniej zwracamy uwagę na ciekawostki tak jak na tego gęstoporka cynobrowego - Pycnoporus cinnabarinus.

Dalej widoki są standardowe.

Kolejną ciekawostką jest żywa, niedocięta brzoza brodawkowata - Betula pendula.

Kolejne przyspieszenie.Teraz zwracamy uwagę na dąb szypułkowy - Quercus robur porażony przez mączniaka - Erysiphe alphitoides.To już prawie koniec tej wędrówki.Teraz mijamy modrzewia - Larix decidua.Na jego gałązkach osiedliła się pustułka pęcherzykowata - Hypogymnia physodes.

To już prawie koniec. Słychać asfaltową drogę.I jeszcze akcent botaniczny na zakończenie tego serialu, chociaż to tylko marchew zwyczajna - Daucus carota.« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2021 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji