Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2021-07-20 Chrzanów - przy ulicy Oświęcimska
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2021 «

#19102
od września 2006

2021.08.02 21:41 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Tym razem przede wszystkim dokumentuję swój ogródek w którym filmowałem to i owo. Zacznijmy od tego, że spory zakątek zajmuje u mnie szczeć pospolita - Dipsacus sylvestris.

Teraz poraża ją mączniak - Erysiphe knautiae.Drugi gatunek to wilczomlecz ogrodowy - Euphorbia peplus.Trzeci gatunek to owocujący wielosił błękitny - Polemonium coeruleum.

Czwarty gatunek to szczawik żółty - Oxalis fontana.

Opuszczam podwórko. Piąty gatunek to mój jałowiec pospolity - Juniperus communis.

Szósty gatunek to owoce pigwowca pośredniego - Chaenomeles xsuperba. Po pierwszym z nich spaceruje ślimak.

Siódmy gatunek to mak polny - Papaver rhoeas.Ósmy gatunek to mydlnica lekarska - Saponaria officinalis.Dziewiąty gatunek to pokrzywa zwyczajna - Urtica dioica.Dziesiąty gatunek to sałata kompasowa - Lactuca serriola.Teraz mijam bardzo zarośnięty ogród w którym dominuje jedenasty gatunek. Jest nim winobluszcz zaroślowy - Parthenocissus inserta.Oto dwunasty gatunek. Jest nim trzcinnik piaskowy - Calamagrostis epigeios.

Kolejny ślimak spaceruje po śliwie wiśniowej - Prunus cerasifera. To trzynasty gatunek.Czternastym gatunkiem jest owocujący dereń świdwa - Cornus sanguinea.

Piętnastym gatunkiem jest jeżyna popielica - Rubus caesius.Teraz będzie zoologiczny przerywnik. Oto spacerujący ślimak.Oto ścierwica mięsówka.Tak skończyłem wędrówkę idąc na prawo od ogrodu. Teraz skręcam w lewo. Wracam do roślin. Szesnasty gatunek to owocująca porzeczka czarna - Ribes nigrum.Tutaj rosła wiśnia. Ona się nie liczy.Siedemnasty gatunek to bluszcz pospolity - Hedera helix.Wracamy do winobluszczu zaroślowego - Parthenocissus inserta.

Kolejna powtórka to pełnokwiatowa forma mydlnicy lekarskiej - Saponaria officinalis.

Osiemnasty gatunek to sadziec konopiasty - Eupatorium cannabinum.Dziewiętnasty gatunek to niecierpek drobnokwiatowy - Impatiens parviflora.Teraz pora na zoologię. Oto drobne ślimaki.

Oto ślimak ogrodowy - Cepaea hortensis.Oto ślimak zaroślowy - Arianta arbustorum.

Oto poczwarka chińskiej biedronki - Harmonia axyridis.Dwudziesty gatunek to budleja Davida - Buddleja davidii.I na koniec jeszcze jeden ślimak. To ślimak gajowy - Cepaea nemoralis.

« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2021 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji