Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2021-07-22 Tarnowskie Góry, Repty - park i jego otoczenie - część 1
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2021 «

#19106
od września 2006

2021.08.04 22:07 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Tego dnia postanowiłem, że dość tego tkwienia na przystanku Chrzanów. Ruszyłem zatem na Śląsk i to do tytułowych Tarnowskich Gór a właściwie do parku w Reptach. Ostatnio w tej okolicy przebywałem w 2004 roku. W sumie wyjazd był owocny ponieważ postał serial złożony z siedmiu części. Jadąc w tę i z powrotem korzystałem z komunikacji publicznej. Zatem zajechałem w okolicę Górnośląskiego Centrum Rehabilitacji.Niewątpliwą atrakcją jest tutaj Sztolnia Czarnego Pstrąga. Jednym z jej punktów jest szyb Ewa do którego teraz się udaję.Ignoruję dobrą drogę, wchodzę w las. Na początku zauważam płat bluszczyku kurdybanka.Jest też bodziszek cuchnący - Geranium robertianum.W parku znajdują się liczne płaty czartawy pospolitej - Ciraea lutetiana. Sfotografowanie jej kwiatów to spore wyzwanie.Jak przystało na park leśny w stylu angielskim sporo tutaj drzew, nierzadko młodszych od samego założenia.Oto grab zwyczajny - Carpinus betulus.

Oto choina kanadyjska - Tsuga canadensis.

Wychodzę na ścieżkę. Zapewne w chwili założenia parku a było to w 1824 roku ich nawierzchnia była inna.Oto kolejna partia relatywnie młodego drzewostanu.Odbijam teraz w kierunku szybu Ewa.Zwracam uwagę na rośliny runa. Mijam kuklika pospolitego - Geum urbanum.Oto większy płat i kolejne kwiaty czartawy pospolitej - Circaea lutetiana.

Oto kolejny kawałek asfaltowej drogi.Oto szczaw tępolistny - Rumex obtusifolia.

Oto nerecznica samcza - Dryopteris filix-mas.

Oto siewka choiny kanadyjskiej - Tsuga canadensis.

Oto wietlica samicza - Athyrium filix-femina.

Oto gałązka dominującego tutaj buka pospolitego - Fagus sylvatica.Nie wszystko kwitnie. To jednak jest poziewnik miękkowłosy - Galeopsis pubescens.Dalej idzie jeżyna Bellardiego - Rubus pedemontanus.Oto gałązka klonu jaworu - Acer pseudoplatanus.Teraz mijam bardzo okazałego buka pospolitego - Fagus sylvatica. Opanował go hubiak pospolity - Fomes fomentarius. Znaczy się drzewo długo nie pociągnie.A teraz coś obcego. Oto niecierpek drobnokwiatowy - Impatiens parviflora.

Teraz mijam grab zwyczajny - Carpinus betulus. Drzewo ma czeczotę.

W parku znajdują się niewielkie otwarte przestrzenie. Zapewne jakieś drzewo padło a luka jeszcze się nie odnowiła.Z drzew obcego pochodzenia jest tutaj dąb czerwony - Quercus rubra.Oto kolejny pomnikowy buk pospolity - Fagus sylvatica. Później dowiedziałem się, że sadzono tutaj drzewa o wysokości 10 metrów przywożone z zamarzniętą bryłą korzeniową. Było ich 10 tysięcy.W niższej partii lasu pojawiają się młode osobniki dębu czerwonego - Quercus rubra.I tak dotarłem do szybu Ewa.Mijam go i kieruję się ku dolinie Dramy.Z okazałych drzew jest tutaj lipa drobnolistna - Tilia cordata.W runie natrafiłem na płat gwiazdnicy wielkokwiatowej - Stellaria holostea.Jest też gajowiec żółty - Galeobdolon luteum.Na skraju lasu i doliny Dramy dominuje pokrzywa zwyczajna - Urtica dioica.Jest też dziki bez czarny - Sambucus nigra.

« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2021 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji