Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2021-07-22 Tarnowskie Góry, Repty - park i jego otoczenie - część 6
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2021 «

#19111
od września 2006

2021.08.06 13:32 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
W końcu podczas dotychczasowej wędrówki dotarłem w okolicę parkingu i wejścia do parku od strony ulicy Repecka. Po krótkim odpoczynku zwracam. Podchodzę do dwu okazałych buków pospolitych - Fagus sylvatica.Oto podstawy pni tych drzew.

Po chwili w zaroślach zauważyłem kolejnego steranego życiem buka pospolitego - Fagus sylvatica.Oto to drzewo i jego gałązki z bliska.Jestem ponownie na głównej drodze prowadzącej do Górnośląskiego Centrum Rehabilitacji niedaleko skrzyżowania z ulicą Repecka.W tej okolicy występuje powojnik pnący - Clematis vitalba.

W pobliżu pojawia się klon zwyczajny - Acer platanoides.Teraz ruszam do północno-wschodniego sektora parku. Przemykam, patrzę na boki.Oto pierwszy w tej okolicy, malowniczy, okazały buk pospolity - Fagus sylvatica.

Oto drugie drzewo tego gatunku.

Teraz mijam dęba szypułkowego - Quercus robur.W runie lasu ponownie pojawia się płat czartawy pospolitej - Circaea lutetiana.Wiele starych drzew kończy swoje życie w taki sposób.Nieco dalej spotykam buka pospolitego - Fagus sylvatica z poszarpaną czeczotą.Zauważam brzozę brodawkowatą - Betula pendula.Oto kolejne skupiska buka pospolitego - Fagus sylvatica.

W runie pojawia się konwalijka dwulistna - Majanthemum bifolium.Natrafiam na miejsce z powalonym drzewem.Omijam go szeroki łukiem wracając na drogę. Przechodzę obok starszych drzew.

Oto trzy sterane buki pospolite - Fagus sylvatica. Pierwszy i trzeci mają poszarpane czeczoty, drugi kulistą o gładkiej korze.

Teraz mijam czereśnię - Cerasus avium.Kolejne buki pospolite - Fagus sylvatica mogą pamiętać pierwsze lata po utworzeniu parku.

Oto powalone drzewo z tego samego pokolenia.Idę dalej. Droga wygląda zachęcająco.Z boku znajduje się wyraźne obniżenie.Pewną odmianą jest sterany życiem grab zwyczajny - Carpinus betulus.Mijam kolejne martwe drzewo.Gnam dalej.Tropiąc zakątki parku wybieram wąską ścieżkę.Mijam pierwszy podczas dotychczasowej wędrówki płat szczawika zajęczego - Oxalis acetosella.

Ścieżka zwęża się. W sąsiedztwie pojawia się sporo młodych drzew.

Oto kolejne jak na tę opuszczoną okolicę rozrzedzenie drzewostanu.Ten odcinek kończę po dotarciu do muru granicznego w którym znajduje się kusząca luka.

Co jest dalej zobaczymy w ostatnim odcinku tego serialu.
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2021 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji