Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2021-07-22 Tarnowskie Góry, Repty - park i jego otoczenie - część 7
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2021 «

#19113
od września 2006

2021.08.06 15:44 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Teraz na chwilę wyszedłem za mur. Jestem w zaroślach na północ od parku w odległości nieco ponad 200 metrów na zachód od ulicy Repecka. Szlak sprawia wrażenie używanego.Tutaj udokumentowałem ostrożnia polnego - Cirsium arvense.

Następnie rozmyśliłem się i bardzo szybko powróciłem do parku.Pognałem ścieżką, przez którą już przeszedłem.Wyszedłem na bardziej główny trakt.Minąłem kolejnego okazałego buka pospolitego - Fagus sylvatica.Znalazłem wyjście na główną drogę.To jest ulica Śniadeckiego. Prowadzi na południe do Górnośląskiego Centrum Rehabilitacji w skrócie GCR.Idąc nią w żywopłocie zauważam glistnika jaskółcze ziele - Chelidonium majus.

Przyspieszam.Znacznie dalej zauważam wietlicę samiczą - Athyrium filix-femina.Trafiła się nawet czartawa pospolita - Circaea lutetiana porażona przez Erysiphe circaeae.

Oto krzyż w okolicy ronda przy terenie będącym we władaniu Salezjan.Nieco dalej po prawej stronie drogi mijam dęba czerwonego - Quercus rubra.

Bliżej GCR pojawia się platan klonolistny - Platanus xacerifolia. Na jego korze wyrasta ruda zielenica z rodzaju Trentepohlia.

Idę dalej.

W tym miejscu zamykam wielką pętlę swojej wędrówki. znak pokazuje którędy do szybu Ewa.Czekając na autobus rozglądam się po najbliższej okolicy GCR. Oto tawuła bawolina - Spiraea salicifolia.

Oto często koszony trawnik.Po drugiej stronie znajduje się grupa drzew.Najważniejszym z nich jest pomnikowy a zarazem zejściowy dąb szypułkowy - Quercus robur.Nieopodal znajduje się młoda lipa drobnolistna - Tilia cordata.Bardziej okazałe drzewo to tulipanowiec amerykański - Liriodendron tulipifera.Drobiazgiem w tym gronie jest surmia zwyczajna - Catalpa bignonioides.

Młodzikiem jest miłorząb dwuklapowy - Ginkgo biloba.Drugi młodzik to iglicznia trójcierniowa - Gleditsia triacanthos.I w końcu przyszła pora na dwa chwasty. Oto włośnica zielona - Setaria viridis.

Oto żółtlica owłosiona - Galinsoga ciliata.

A potem wróciłem do Chrzanowa, co włącznie z czekaniem na przystankach zajęło mi prawie trzy godziny.
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2021 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji