Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2021-07-31 Chrzanów - Balin - część 1
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2021 «

#19127
od września 2006

2021.08.14 21:50 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Kolejny rodzinny wypad. Zasadniczo celowaliśmy w Jaworzno i to również się odbyło, ale mając sporo czasu w oczekiwaniu na autobus udaliśmy się na skraj Balina. Przekraczamy autostradę, zerkamy na wschód.Po drogiej stronie, na prawo od drogi do Balina znajduje się Łukaszowa Góra.

Przekraczamy drogi w rejonie węzła balińskiego, idziemy dalej.

Oto zarośla po prawej stronie drogi.Jest tam dereń świdwa - Cornus sanguinea.Jest tam kielisznik zaroślowy - Calystegia sapium.Oto kolejny fragment tych zarośli. Białe plamki to kozłek lekarski - Valeriana officinalis.Teraz przechodzimy na lewą stronę drogi aby oglądać obszar byłych ogrodów działkowych. Przede wszystkim chodziło o mściwego sumaka odurzającego - Rhus typhina.

Dalej idzie zielony tłum.Wyróżnia się w nim kozłek lekarski - Valeriana officinalis.

Oto wierzbownica kosmata - Epilobium hirsutum.Oto skupisko ligustru pospolitego - Ligustrum vulgare.Oto starzec jakubek - Senecio jacobaea którego odwiedza trzmiel gajowy - Bombus lucorum.Kwitnie jeszcze kozibród łąkowy - Tragopogon pratensis.

Teraz docieramy do starej drogi. Odbijamy w lewo wchodząc w jej trakt. Na początku zauważamy skupisko młodego klonu zwyczajnego - Acer platanoides.Oto okazałe drzewo tego gatunku.

Oto kolejne pędy sumaka odurzającego - Rhus typhina.Odbijamy w pierwszą boczną drogę.Zauważamy wierzbownicę kosmatą - Epilobium hirsutum.Wracamy na główny trakt. Tak teraz wygląda miejsce po szybie Aleksander kopalni Trzebionka.

Idziemy dalej kierując się ku autostradzie.Zerkamy na boki.

Na końcu tej drogi mamy nic nie znaczącą informację.Zawracamy.Mijamy lipę drobnolistna - Tilia cordata.

Mijamy skupisko klonu jawora - Acer pseudoplatanus.Oto główna droga i przystanek.Zawracamy i wchodzimy w bardzo dobrą drogę przy ogrodzie działkowym.

Droga okazała się być ślepa. Zawracając zauważyliśmy firletkę kwiecistą - Lychnis coronaria.Był też porażony przez wroślika - Peronospora arthurii wiesiołek Oehlkersa - Oenothera oehlkersii.

Zbliżamy się do autostrady. Mijamy skupisko mydlnicy lekarskiej - Saponaria officinalis.

Teraz odbijamy w prawo schodząc w dół doliny.Mijamy mydlnicę lekarską - Saponaria officinalis porażona przez Microbotryum saponariae.Potem trafił się nostrzyk biały - Melilotus albus.

Schodzimy na dół.Osiągamy dno doliny.« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2021 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji