Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2020-09-29 Skawina: Skawina - zimowity nad Rzepnikiem
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2020 «

#19139
od września 2006

2021.08.18 22:06 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Skoro na początku lata ustaliliśmy, że na publikowanym w Chrońmy Przyrodę Ojczystą stanowisku skawińskich zimowitów jesiennych jest więcej osobników niż nam się wydawało w 2019 roku postanowiliśmy udać się ponownie w porze ich kwitnienia. Miejsce postoju jest bardziej zazielenione.Trzcina pospolita - Phragmites australis ma się dobrze.Wyrasta tutaj jeszcze szczeć pospolita - Dipsacus sylvestris.

Wchodzimy w niewielki zagajnik. Biomasa na jego skraju ma się dobrze.W drzewostanie dominuje brzoza brodawkowata - Betula pendula.

Kwitnie nawłoć późna - Solidago gigantea.Jest okazała trzcina pospolita - Phragmites australis.Bliżej łąki z głównym bohaterem pojawia się topola osika - Populus tremula.Z krzewów zwracam uwagę na głóg jednoszyjkowy - Crataegus monogyna.Zwracam też uwagę na derenia świdwę - Cornus sanguinea.Jeszcze tylko trzeba przejść obok tego.Oto pierwsze kwiaty zimowitu jesiennego - Colchicum autumnale.

Oto widok ogólny tego siedliska. Taki wydawał nam się zasięg tego gatunku w tym miejscu w 2019 roku.Oto druga seria zdjęć naszego bohatera.

Pora na krótki przerywnik. Oto Claviceps purpurea na Dactylis glomerata. To moje drugie spotkanie tego gatunku na tym żywicielu.Oto trzecia seria zdjęć naszego głównego bohatera. Kwitnące rośliny znajdują się także w obrębie trzcinowiska.Teraz krótkim przerywnikiem będzie bodziszek łąkowy - Geranium pratense.Jest też bodziszek błotny - Geranium palustre.Oto czwarta seria zdjęć naszego bohatera.

Idziemy dalej. Tak kwitnie ostrożeń polny - Cirsium arvense.Teraz przedzieramy się przez zwartą połać trzciny pospolitej - Phragmites australis.Tamże także znajdujemy naszego bohatera. To jego piąte wejście w tym fotoreportażu.Teraz zwracamy uwagę na coś innego. Oto nawłoć późna - Solidago gigantea.Oto nawłoć kanadyjska - Solidago canadensis.Teraz oglądamy łan ostrożnia polnego - Cirsium arvense.

Także i tam uchował się nasz bohater. To szóste a zarazem ostatnie wejście tego gatunku.Ponownie oglądamy bodziszka łąkowego - Geranium pratense.Jest też rdest ziemnowodny - Polygonum amphibium.Oto ostrożeń polny - Cirsium arvense porażony przez grzyba Phoma macrostoma.Oto widok ogólny tego terenu poza stanowiskiem zimowitu jesiennego - Colchicum autumnale.Oto skrzyp - Equisetum.Oto liść rdestu ziemnowodnego - Polygonum amphibium porażony przez rdzę Puccinia polygoni-amphibii.Oto skrzyp - Equisetum, którego przynależność gatunkowa budzi wątpliwości. Jest to hybryda.

Powoli opuszczamy tę okolicę. Oto owocujący głóg jednoszyjkowy - Crataegus monogyna.

Wchodzimy na skarpę ponad podmokłą łąką. Zauważamy platformę pod bocianie gniazdo.Zerkamy z góry na stanowisko. Jest tam, gdzie pozornie dominuje trzcina pospolita - Phragmies australis.Jesteśmy już na drodze. Wracamy do samochodu.Mijamy kwitnące przymiotno białe - Erigeron annuus.I na zakończenie szczypta żółci. Oto słonecznik bulwiasty - Helianthus tuberosus.

#19140
od września 2006

2021.08.19 09:24 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Więcej o tym skrzypie tutaj - https://www.bio-forum.pl/messages/3280/1173711.html. Na razie nie udało mi się tam powrócić w odpowiedniej porze zatem póki to to Archiwum X.
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2020 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji