Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2020-10-08 Skawina - zimowity nad Rzepnikiem
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2020 «

#19141
od września 2006

2021.08.19 11:18 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
To będzie ostatni z zaległych fotoreportaży roku 2020. W dalszym ciągu zwiedzamy jak dla mnie unikatowe stanowisko zimowitu jesiennego - Colchicum autumnale. Po prostu jakoś tak się zdradziłem co widziałem i kilka osób także chciało zobaczyć to miejsce. Inne, znane mi osobiście tak obfite stanowisko tego tego gatunku znajduje się w obrębie Lasu Obora w Raciborzu. Zatem zajechaliśmy. Podziwiamy niebieskie niebo okolone chmurami.W miejscu postoju zauważamy koniczynę białoróżową - Trifolium hybridum. Poraża ją mączniak - Erysiphe trifolii.

Jest też włośnica sina - Setaria pumila.Jest mlecz zwyczajny - Sonchus oleraceus.Jest koniczyna łąkowa - Trifolium pratense.I wreszcie mamy kwiaty koniczyny białoróżowej - Trifolium hybridum.A dalej na nie zasypanym bagnie bardzo dobrze rozwija się trzcina pospolita - Phragmites australis.Kolejny gatunek ruderalny to ostrożeń lancetowaty - Cirsium vulgare.Wśród krzewów jest jakaś wierzba - Salix. Dziwny mieszaniec.Oto ostatnie spojrzenie na nie zasypane bagno. Cel naszej wyprawy znajduje się za zaroślami po prawej stronie zdjęcia.Zatem przedzieramy się. Istotnej różnicy w porównaniu z ostatnią wizytą tutaj brak.A teraz pora na pierwszą serię zdjęć naszego bohatera. Zrobił on spore wrażenie na uczestnikach tego wypadu. To jest płat widziany w 2019 roku.Teraz będzie krótki przerywnik. Oto ostrożeń polny - Cirsium arvense porażony przez Phoma macrostoma.Oto druga seria zdjęć. Przechodzimy przez trzcinowisko.Generalnie idziemy śladem wydeptanym podczas poprzedniego wypadu. Ile zimowitów jest poza nim trudno powiedzieć.Te osobniki tego gatunku to trzecia seria zdjęć wykonanych już po przejściu trzcinowiska.

Teraz na tle trzciny pospolitej - Phragmites australis fotografuję pokrzywę - Urtica dioica.W tej części otwartej przestrzeni zauważam śmiałka darniowego - Deschampsia caespitosa.

Teraz zerkamy na użytkowaną łąkę.

Na granicy płatów znajduje się mrowisko.Kiedy opuszczaliśmy to miejsce zauważyliśmy niecierpka drobnokwiatowego - Impatiens parviflora. Chociaż to inwazyjny gatunek ma w sobie coś, co przyciąga obiektyw aparatu.Jesteśmy w miejscu postoju samochodów. Oto metasekwoja chińska - Metasequoia glyptostroboides.Oto winobluszcz zaroślowy - Parthenocissus inserta.I jeszcze raz włośnica sina - Setaria pumila.

« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2020 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji