Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2021-08-16 Jaworzno, ulica Martyniaków
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2021 «

#19167
od września 2006

2021.09.02 13:38 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
To był początek dłuższego spaceru połączonego z filmowaniem. Teraz to tylko taka przystawka przed głównym daniem. Zaczynam od tego, że zajechałem na przystanek przy ulicy Dąbrowszczaków. Stąd zza drzew wyłania się super blok energetyczny, obecnie w trakcie awarii.Na zachód od skrzyżowania tej ulicy z ulicą Martyniaków znajduje się jako taki las. Równolegle do ulicy biegnie ciepłociąg.Las jest w typie boru bardzo mieszanego.Zaraz na wstępie znajduję to.Dalej zaczyna się gęstwina. Wyłuskuję z niej klon zwyczajny - Acer platanoides.

Są grzyby. Ten miał niewątpliwie bogate życie wewnętrzne. To podgrzybek zlotopory - Xerocomellus chrysenteron.

W drzewostanie jest sporo brzozy brodawkowatej - Betula pendula.Paprocie reprezentuje nerecznica samcza - Dryopteis filix-mas.

Las jest prawie dziki.Teraz stoję pod koroną świerka pospolitego - Picea abies.

Oto martwe drzewo tego gatunku.Oto skrywające się w zieleninie zbutwiałe drewno brzozy brodawkowatej - Betula pendula.

Zasiedla go hubiak pospolity - Fomes fomentarius.

Brzozie brodawkowatej - Betula pendula towarzyszy świerk pospolity - Picea abies.W lesie pojawił się również ligustr pospolity - Ligustrum vulgare.Sporo tutaj orlicy pospolitej - Pteridium aquilinum.Jest dąb szypułkowy - Quercus robur.Na razie poruszałem się w obrębie pierwszych stu metrów lasu przyległego do ulicy Martyniaków. Osiągnąłem miejsce, gdzie przebiega linia przesyłowa. W zieleninie dominuje orlica pospolita - Pteridium aquilinum.Towarzyszy jej sadziec konopiasty - Eupatorium cannabinum.

I tak dotarłem do bariery którą tworzy ciepłociąg.W tej okolicy pojawił się parkogrzybek czerwonawy - Hortiboletus rubellus.Potem dość mozolnie przeprawiłem się na drugą stronę rur. Wspiąłem się na ich górę. Jestem już przy wyremontowanym chodniku ulicy Martyniaków.Teraz będzie przegląd przydrożnej flory. Oto chwastnica jednostronna - Echinochloa crus-galli.Oto owłosiona psianka czarna - Solanum nigrum L. ssp. schultesii.Gnam dalej.Przy ulicy jest sporo szarłatu prostego - Amaranthus powellii.

Dalej idzie włośnica sina - Setaria pumila.

Towarzyszy jej włośnica zielona - Setaria viridis.

Dalej idzie rdest plamisty - Polygonum persicaria.

Kolejne przyspieszenie. Widać już ulicę Wojska Polskiego.Teraz natrafiłem na szarłat biały - Amaranthus albus. Ostatnio spotkaliśmy się w ubiegłym wieku.Oto koniec ulicy Martyniaków.Skręcam teraz w lewo. Jestem przy ulicy Wojska Polskiego.Przekroczyłem skrzyżowanie z ulicą Energetyków.A dalej szału nie ma.« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2021 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji