Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2021-08-16 Jaworzno, ostatnie lato na Izerze - część 2
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2021 «

#19169
od września 2006

2021.09.03 08:33 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Idąc dalej w kierunku północnym natrafiłem na leśną drogę. Poszedłem nią na wprost a zarazem na wschód.

W drzewostanie dominuje brzoza brodawkowata - Betula pendula.W runie zauważyłem kruszczyka. Jak dla mnie to Epipactis ×schmalhausenii.I tak zbliżyłem się do obwodnicy, tutaj ulicy Obrońców Września 1939 Roku.W tym momencie zdecydowanie odbiłem w lewo ruszając na zachód.Na początku na sporym odcinku tej drogi w runie dominuje konwalia majowa. Przed 2014 rokiem to byłby poważny problem dla inwestorów.Tutaj też pojawiła się ciekawa czwórka brzóz brodawkowatych - Betula pendula.Na drodze pojawiają się nieistotne przeszkody.Z paproci pojawiła się wietlica samicza - Athyrium filix-femina.

Jest i błyskoporek podkorowy - Inonotus obliquus f. sterilis.

Teraz wędruję przez młody drzewostan.Starsze drzewa reprezentuje dąb szypułkowy - Quercus robur. Była konwalia, jest on, ani chybi potencjalnie naturalna kwaśna dąbrowa.

Zrobiło się bardziej mokro. Roślinność jest bujna.Jestem cały czas w osi drogi. Tutaj dominuje wietlica samicza - Athyrium filix-femina.Przebiłem się. Teraz w drzewostanie pojawia się czeremcha amerykańska - Padus serotina.Oto kolejna gęstwina. Poza tym teren wyraźnie się podnosi. Zarazem wyczuwa się podwyższoną wilgotność podłoża.Tuż przed końcem tej gęstwiny natrafiłem na gałązkach brzozy brodawkowatej - Betula pendula gęstoporka cynobrowego - Pycnoporus cinnabarinus. To gatunek rzadki ale póki co nie chroniony.

Na pniaku po tym drzewie są bardzo wieloletnie owocniki lakownicy spłaszczonej - Ganoderma applanatum.

I tak wyszedłem na bardzo dobry trakt. Tutaj dotarłem w dniu 13 sierpnia.Doszedłem do drogi, która przecina ten las z południa na północ. Ruszam na północ.

Po drodze zauważam skupiska nawłoci pospolitej - Solidago virgaurea.

Jesteśmy w dalszym ciągu w lesie. Jak dla mnie to bór bardzo mieszany. Dla prezydenta Jaworzna to tylko bezwartościowe przypadkowe skupisko drzew. Powalona sosna zwyczajna nadaje mu pewnej dzikości.Idę dalej.Docieram do linii energetycznej.

Zbliżam się do krawędzi osadnika. Z traw dominuje trzcinnik piaskowy - Calamagrostis epigeios. Jest też topola biała - Populus alba.

Wchodzę pomiędzy trawy. Znajduję krwawnicę pospolitą - Lythrum salicaria.

A poza tym jest pozornie nieciekawy tłum. Więcej w kolejnym odcinku.

« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2021 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji