Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2021-08-16 Jaworzno, ostatnie lato na Izerze - część 4
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2021 «

#19172
od września 2006

2021.09.05 10:54 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Zbliżam się do zachodniego skraju osadnika. Na kolejnym mokradle znajduję sit członowaty - Juncus articulatus.Okolica w dalszym ciągu jest nieciekawa.Stąd widać elektrownie potocznie zwana trójką.Oto zachodnia krawędź osadnika.W tym momencie ruszam na południe. Czas kończyć wyprawę.Teraz mijam pierwszą powaloną wierzbę białą - Salix alba. Drzewo rosło na prawym brzegu tutejszej odnogi Żeleźnicy.Oto druga analogicznie powalona wierzba biała - Salix alba.

Idę dalej na południe.

Teraz nieznacznie odbijam w kierunku południowo-wschodnim.W dole znajduje się dolina odnogi Żeleźnicy.

Z kolei na szczycie natrafiam na część osadnika porośniętą przede wszystkim trzciną pospolitą - Phragmites australis w mieszance z trzcinnikiem piaskowym - Calamagrostis epigeios.

Jest tutaj także jedna z gruszyczek - Pyrola. Nie wnikam w gatunek, są dwie możliwości, ale tak czy owak jest ona objęta ochroną częściową.

Idę dalej.Na stoku obramowania osadnika zauważam rynnę erozyjną.Osiągam południowo-zachodni skraj osadnika.Jeszcze odbijam w lewo idąc na wschód. Zagłębiam się w coś, co według prezydenta Jaworzna nie jest lasem.Teraz zdecydowanie schodzę w dół.Staję na płaszczyźnie która wiosna była zalana.

Wchodzę na chwilę do lasu.Wychodzę odbijam w prawo. Czas wracać.

Tutaj pojawił się po raz drugi podczas tego przejścia groźny zielony najeźdźca. To nawłoć wąskolistna - Solidago graminifolia.

Osiągam prawy brzeg Żeleźnicy. Na glebie zalega rdzawy osad, pozostałość po wiosennej powodzi.A poza tym sporo tutaj sadźca konopiastego - Eupatorium cannabinum.Ten osad to po prostu ruda darniowa w chwili poczęcia.

Roślinom on nie przeszkadza. Oto przykład tarczycy pospolitej - Scutellaria galericulata.

Idąc dalej zorientowałem się, że na dalszej drodze stoki kanał łączący koryta Żeleźnicy.Przeprawy brak.Tutaj zauważam olszę szarą - Alnus incana.Zawracam pod stok osadnika. Jest mnóstwo powalonych drzew.

Kończąc wyprawę przechodzę u podstawy osadnika.Teraz już po przekroczeniu Żeleźnicy zmierzam do ulicy Wojska Polskiego.I to by było na tyle w tym serialu.
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2021 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji