Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2021-08-22 Jaworzno Szczakowa - od Przychodni do ulicy Bukowskiej
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2021 «

#19176
od września 2006

2021.09.05 23:04 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Kolejny serial złożony z czterech odcinków. Zasadniczym celem była wizyta na stanowisku tajemniczego mieszańca Cirsium lub Carduus na wiadukcie w ciągu ulicy Bukowska. Teraz będzie o tym jak tam doszedłem. Dotarłem do Szczakowej. Wysiadłem na przystanku PKM Przychodnia. Skręciłem w ulicę Wróblewskiego i przyjrzałem się płynącemu Koziemu Brodowi.Rzeka ginie w bujnej zieleni.Lokalnie dominuje rdestowiec - Reynoutria japonica.Rzeki prawie nie widać.Dalszy przegląd flory zaczynam od psianki słodkogórz - Solanum dulcamara.Oto kolejna nad rzeczna gęstwina.Drugi gatunek to tylko nawłoć kanadyjska - Solidago canadensis.Jest też kielisznik zaroślowy - Calystegia sepium.Oto rzeka. Jest na niej rdestnica pływająca - Potamogeton natans.Wyrastają kępy kosaćca żółtego - Iris pseudoacorus.Oto koniec ulicy Wróblewskiego.Teraz skręcam w ulicę Ariańska.

Mijam skupisko roślinności synantropijnej. Mocny akcent to słonecznik bulwiasty - Helianthus tuberosus.Dalej mijam skrzyżowanie z ulicą Ogrodowa.Potem przemykam przez ulicę Parkowa.

Teraz ruszam na wschód ulicą Kolejarzy.

Wchodzę na teren kolejowy.Tutaj dominuje nawłoć kanadyjska - Solidago canadensis.Są duże betonowe powierzchnie.Większość roślin przekwitła.Teraz bohaterem długiej sesji zdjęciowej jest wiesiołek śląski - Oenothera subterminalis.Zbliżam się do lasu.

Tutaj dokumentuję derenia rozłogowego - Cornus serricea.Oto dalsza część terenu kolejowego.Teraz wychodzę na ulicę Kolejarzy. Przechodzę przez skupiska brzozy brodawkowatej - Betula pendula.

Przyspieszam.Mijam ostrożnia polnego - Cirsium arvense porażonego przez Phoma macrostoma.Mijam ostrożnia lancetowatego - Cirsium vulgare.Mijam przymiotno białe - Erigeron annuus.

« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2021 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji