Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2021-08-22 Jaworzno Szczakowa - na NW od wiaduktu przy ulicy Bukowskiej
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2021 «

#19178
od września 2006

2021.09.06 20:19 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Teraz postanowiłem spenetrować południową część lasu znajdującego się na zachód od ulicy Bukowska a na północ od linii kolejowej. Przede wszystkim chciałem sprawdzić czy są tam jakiekolwiek osobniki z rodzajów Cirsium oraz Carduus. Oto widok ogólny.Oto blady i zielony osobnik robinii akacjowej - Robinia pseudoacacia.

Skręcam na zachód.

Mijam driakiew żółtą - Scabiosa ochroleuca.Idę dalej.Mijam wierzbownicę kosmatą - Epilobium hirsutum.

Idąc dalej przekraczam zapomniane przez kolej i złomiarzy torowisko.Wychodzę na otwartą przestrzeń. Szału nie ma. Żółć nas zalewa.

Jest też wrotycz pospolity - Tanacetum vulgare.Są tutaj także utwardzone drogi ale raczej nie używane.

Na kolejnej otwartej przestrzeni dominuje trzcinnik piaskowy - Calamagrostis epigeios.Nieco dalej w betonowym ogrodzeniu jest jabłoń domowa - Malus domestica.

Są tam również śmieci oraz dereń rozłogowy - Cornus serricea.Wchodzę teraz na teren kolejowy. Zakazu nie było.

W tej okolicy zauważam cykorię podróżnik - Cichorium intybus.A dalej szału nie ma.

Osiągnąłem kres, czyli rozwidlenie zgrupowań torowisk.

Zaczynam zawracać. Oto brzoza brodawkowata - Betula pendula na tle sosny zwyczajnej - Pinus sylvestris.Oto północna część torowisk. Jak widać są one intensywnie używane.Zdecydowanie zawracam. Mijam nawłoć pospolitą - Solidago virgaurea.Las w tej okolicy to skupisko marnych sosen zwyczajnych - Pinus sylvestris.

Zerkam na magistralę kolejową.Zwracam uwagę na topolę osikę - Populus tremula.Porażą ją Melamsora populnea.Przyspieszam.Wchodzę pomiędzy sosny zwyczajne - Pinus sylvestris.Natrafiam na kilka owocników mleczaja rydza - Lactarius deliiosus.W lesie szału nie ma.Przecina go zapomniane torowisko.

Wychodzę na drogę która tutaj doszedłem.Pomiędzy drogą a magistralą kolejową zauważam grupę brzozy brodawkowatej - Betula pendula.Zauważam sosny zwyczajne - Pinus sylvestris.

Wychodzę na drogę.Zbliżam się do magistrali kolejowej. Cirsium i Carduus nie stwierdzono.« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2021 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji