Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2021-08-27 Mysłowice Brzezinka, przystanek Cmentarna, część północno-zachodnia, łąki
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2021 «

#19180
od września 2006

2021.09.08 07:57 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Tego dnia odwiedziłem tę część Mysłowic przyległą do jaworznickiego Wysokiego Brzegu po to aby zebrać materiały do kolejnych artykułów w tygodniku Co Tydzień. Wysiadłem na przystanku Brzezinka Cmentarna położonym przy ulicy Nowochrzanowska. Patrzę w kierunku Jaworzna, znaczy się na wschód. Ulica Cmentarna biegnąca od tego przystanku na południe pojawi się w trzecim,czwartym i piątym odcinku tego serialu.Ruszam na północ. To ulica Chrzanowska.Po drodze mijam jesion wyniosły - Fraxinus excelsior. W tle widać, że cel mojego wypadu to teren na sprzedaż.

Na razie jest tak. Z traw dominuje trzcinnik piaskowy - Calamagrostis epigeios.

Jest owocująca czeremcha amerykańska - Padus serotina.Jest wrotycz pospolity - Tanacetum vulgare.Jest ostrożeń polny - Cirsium arvense.Teren powoli zarasta drzewami ale trzcinnik piaskowy - Calamagrostis epigeios rządzi.Jednym z drzew jest orzech włoski - Juglans regia.Sporo tutaj ostrożnia lancetowatego - Cirsium vulgare.Jest tutaj również dziurawiec zwyczajny - Hypericum perforatum.Z drzew pojawia się topola osika - Populus tremula.Jest i wiesiołek - Oenothera.Oto kolejny wrotycz pospolity - Tanacetum vulgare.Oto goździk kropkowany - Dianthus deltoides.Oto galasy na liściu dębu szypułkowego - Quercus robur.Drzewek tego gatunku jest tutaj sporo.Kolejne drzewo to wiąz szypułkowy - Ulmus laevis.

Działkę od północy otacza takie ogrodzenie.Tutaj znajduję kolejną nawłoć podejrzaną o bycie Solidago ×snarskisii. Owłosione gałązki, duże kwiaty, łysa łodyga. Suszek w toku wykonywania.

Teraz w łanie trzcinnika piaskowego - Calamagrostis epigeios zauważam spłachetek sadźca konopiastego - Eupatorium cannabinum.W drodze do niego mijam ostrożnia polnego - Cirsium arvense porażonego przez Phoma macrostoma.Oto kwiaty sadźca konopiastego - Eupatorium cannabinum.Niejaką osobliwością jest ten ostrożeń lancetowaty - Cirsium vulgare. Poraża go rdza Puccinia cnici. Zaskakujące są liczne drobne koszyczki na szczytach łodyg towarzyszące dużym. Albo to reakcja na chorobę, albo hybryda ze śladową domieszką innego gatunku.W okolicy jest więcej tak wyglądających osobników tego gatunku.Drugi takson tego rodzaju to ostrożeń polny - Cirsium arvense.A poza tym wciąż dominuje tutaj trzcinnik piaskowy - Calamagrostis epigeios.Od zachodu ogrodzenie działki stanowi siatka.Zawracam ruszając na wschód. Na horyzoncie widać kolejny cel tego wypadu. Widać też parę z chłodni kominowych elektrowni Jaworzno III.Teraz mijam kolejnego orzecha włoskiego - Juglans regia.Mijam starca jakubka - Senecio jacobaea.Ponownie las i chłodnie.Jestem już blisko drogi którą wszedłem na ten teren. Mijam kolejne skupisko dębu szypułkowego - Quercus robur.

Mijam płat jeżyny - Rubus sp. o dwubarwnych liściach.

I na zakończenie ładny kwiatek czyli świerzbnica polna - Knautia arvensis.(wypowiedź edytowana przez piotr_grzegorzek 08.września.2021)

(wypowiedź edytowana przez piotr_grzegorzek 09.września.2021)
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2021 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji