Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2021-08-27 Mysłowice Brzezinka, na południe od cmentarza
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2021 «

#19184
od września 2006

2021.09.10 21:33 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Po opuszczeniu cmentarza zauważyłem, że coś dzieje się dalej na południe.Aby zaspokoić ciekawość przeszedłem pod liniami przesyłowymi.Już wiem.Teraz czas na botanikę. Oto kasztanowiec zwyczajny - Aesculus hippocastanum zaatakowany przez szrotówka kasztanowowiaczka.Oto dąb szypułkowy - Quercus robur opanowany przez mączniaka - Erysiphe alphitoides.Oto jesion pensylwański - Fraxinus pennsylvanica.Idę dalej.Dalej mijam hybrydę na bazie Populus maximowiczii.Zbliżam się do lasu.Zerkam w lewo. Widok jest elektryzujący. Jest też kolejny kasztanowiec - Aesculus hippocastanum opanowany przez szrotówka kasztanowowiaczka.Idę teraz w kierunku lasu.Staję na skraju.Wchodząc do wnętrza przechodzę przez płat niecierpka drobnokwiatowego - Impatiens parviflora.

W drzewostanie jest sporo dębu czerwonego - Quercus rubra.Rośnie wilgotność powietrza. W drzewostanie dominują gatunki liściaste. Między innymi jest tutaj robinia akacjowa - Robinia pseudoacacia.Jest też czeremcha amerykańska - Padus serotina.W runie zauważam sporo konwalii majowej - Convallaria majalis.Zbliżam się do ulicy Cmentarna.Przechodzę przez pokrzywy - Urtica dioca.Jestem na ulicy Cmentarna. Zerkam w lewo, znaczy się na południe.Ponieważ wilgotność powietrza rosła skręciłem w prawo. Zawracając zauważam włośnicę siną - Setaria pumila.

Zauważam chwastnicę jednostronną - Echinochloa crus-galli.Skraj lasu zajmuje winobluszcz zaroślowy - Parthenocissus inserta.Jest tutaj jeszcze orzech włoski - Juglans regia.W drodze do cmentarza poza lasem trafił się jastrzębiec sabaudzki - Hieracium sabaudum.Ostatni gatunek to wiesiołek dziwny - Oenothera paradoxa.Całość kończy taki sobie elektryzujący widok.A potem pognałem do Jaworzna.
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2021 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji