Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2021-09-03 Jaworzno - taka sobie hałda - część 4
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2021 «

#19190
od września 2006

2021.09.13 19:57 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Teraz wkraczam na drogę prowadząca do zbiorników wodnych w południowej części działki.Po drodze mijam młodnik sosny zwyczajnej - Pinus sylvestris i brzozy brodawkowatej - Betula pendula. Z przodu widać trzcinę pospolitą - Phragmites australis.Idę dalej.Docieram do zgrupowania starszych sosen zwyczajnych - Pinus sylvestris.W tej okolicy także znajdziemy sporo czeremchy amerykańskiej - Padus serotina.Oto zgrupowanie krzewów w bliskości pierwszego zbiornika.Oto skraj lasu na północ od zbiorników.Tak wygląda tutaj przypadkowe zgrupowanie drzew. Porasta ono stromy południowy stok. Zdaniem prezydenta Jaworzna to nie jest las.Wracam na drogę. Przemieszczam się w kierunku zachodnim.Po lewej stronie drogi znajduje się bliżej nieokreślony bór.Dopiero tutaj od chwili wejścia na tę hałdę znajduję pierwszego storczyka. To powinien być kruszczyk - Epipactis ×schmalhausenii.Rozglądam się po tym lesie.

Znajduję kolejne storczyki, które uważam za kruszczyki - Epipactis ×schmalhausenii.

Jeszcze jedno spojrzenie na to pozornie bezwartościowe zgrupowanie drzew.Pora przyjrzeć się zarastającym akwenom.

Jest tutaj także coś takiego.

Oto kolejne spojrzenie na większy akwen.Idąc dalej mijamy takie tam sobie zgrupowanie sosny zwyczajnej - Pinus sylvestris.Idąc dalej dochodzę do miejsca, gdzie to obniżenie przecina linia energetyczna.

Zaraz za nią na piaszczystej skarpie dominuje sosna zwyczajna - Pinus sylvestris.

Oto ostatnie spojrzenie na akwen.Zawracając zerkam na szuwary po lewej stronie drogi.Teraz zdecydowanie odbijam w prawo. Staram się pokonać ten gąszcz.

Po prawej stronie znajduje się piaszczyste wzniesienie. Jego grzbietem biegnie linia energetyczna.U podstawy wzniesienia dominuje sosna zwyczajna - Pinus sylvestris.Teren przecina podtopiona droga.Wyrasta na niej szuwar trzciny pospolitej - Phragmites australis.

Zawracam.Kierując się na południowy-wschód wkraczam w kolejny drzewostan.

Oto kolejny bór jakiś tam.

Na pniu powalonej sosny zwyczajnej - Pinus sylvestris znajduję płozika dwuzębnego - Lophocolea bidentata.

Jest też tujowiec tamaryszkowaty - Thuidium tamariscinum.A dalej drogę zagradza szuwar trzciny pospolitej - Phragmites australis.« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2021 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji