Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2021-09-04 Jaworzno - przez hałdę po ulicę Krakowska
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2021 «

#19201
od września 2006

2021.09.19 09:31 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Tradycyjnie opuszczając Park Angielski ruszyliśmy na pobliską hałdę.Tym razem ruszyliśmy od razu na północ wybierając drogę biegnącą wzdłuż jej zachodniej krawędzi.

Na stromym poboczu natrafiliśmy na łobodę błyszczącą - Atriplex nitens.

Wychodzimy na szczyt.

Z tego miejsca pokonujemy kolejny odcinek w kierunku północnym.

Zerkamy w kierunku wschodnim. Na horyzoncie widać kopułę wzgórza Grodzisko.Idziemy w dalszym ciągu na północ.Botanicznego szału nie ma. Oto wrotycz pospolity - Tanacetum vulgare.Oto cykoria podróżnik - Cichorium intybus.Zbliżamy się do obwodnicy czyli ulicy Jana Pawła II.Mijamy płaty chmielu - Humulus lupulus oplatającego roślinność zielną.Teraz odbijamy w prawo, znaczy się na południowo-wschód udając się przez trawiastą przestrzeń ku skrzyżowaniu ulic Jana Pawła II i Radwańskich.

Mijamy kępy rdestowca - Reynoutria japonica.Przyspieszamy.Mijamy komonicę zwyczajną - Lotus corniculatus.Mijamy baloty skoszonej trawy.Osiągamy pobocze ulicy Jana Pawła II.Opuszczamy hałdę.

Przeprawiliśmy się na wschodnią stronę ulicy Jana Pawła II. Ruszamy na południe.Następnie ulicą Radwańskich idziemy na wschód. Botanicznie szału nie ma.I w końcu wracamy na północ idąc ulicą Krakowska w kierunku przystanku autobusowego. W drzewostanie dominuje topola chińska - Populus simonii.Zerkamy pod nogi. Oto odorek zieleniak.Oto krwawnik pospolity - Achillea millefolium.Przyspieszamy.

Osiągamy farmę fotowoltaiczną.Pobliskie pobocze opanował wrotycz pospolity - Tanacetum vulgare.Jest jeszcze groszek bulwiasty - Lathyrus tuberosus.Jest jeszcze dzwonek jednostronny - Campanula rapunculoides.Jest jeszcze mak polny - Papaver rhoeas.Oto ostatni widok tak jakby kwietnej łąki na poboczu.I już zupełnie na zakończenie trzy kadry z tego świetlnego pokazu.

« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2021 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji