Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2019-10-28 Skawina, Wola Radziszowska, Góra Pochowska, z wizytą u cieszynianki - część 4
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2019 «

#19205
od września 2006

2021.09.20 10:33 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Teraz wędrujemy po szczytowej partii wzniesienia. To skraj lasu o wystawie południowej. Jest tutaj mnóstwo młodych drzew. Znaczy się las był nie tak dawno rżnięty i właśnie się odradza.Jest tutaj grab zwyczajny - Carpinus betulus.Jest brzoza brodawkowata - Betula pendula.Pojawiają się krzewy leszczyny - Corylus avellana.Oto pniak po czereśni - Cerasus avium.

Oto brzoza brodawkowata - Betula pendula o bardzo grubej korze.W tej okolicy stok jest dość stromy. Drzewostan jest liściasty.

Oto spora kępa lipy drobnolistnej - Tilia cordata.Dalej mamy płat brzozy brodawkowatej - Betula pendula, która walczy z grawitacją.Oto kolejna lipa drobnolistna - Tilia cordata w formie kępy.Pod liśćmi skrywają się odłamki piaskowców gezowych.

Trafiło się mgnienie wiosny. Oto zawilec gajowy - Anemone nemorosa.Dalej idzie nerecznica samcza - Dryopteris filix-mas oraz artefakt z kategorii nasi tu byli.

A w drzewostanie dominują kępy lipy drobnolistnej - Tilia cordata.

Ponadto w runie lasu leżą liście klonu jawora - Acer pseudoplatanus opanowane przez Rhytisma acerinum.Poza tym sporo tutaj nerecznicy samczej - Dryopteris filix-mas.

Jest jeszcze podagrycznik pospolity - Aegopodium podagraria.W tym gronie jest przynajmniej jeden klon jawor - Acer pseudoplatanus.W runie jest kopytnik pospolity - Asarum europaeum.Jest nerecznica krótkoostna - Dryopteris carthusiana.Oto kolejny widok ogólny z nerecznicą samczą - Dryopteris filix-mas w roli głównej.

Oto kolejna czereśnia - Cerasus avium.A dalej bez większych zmian.

Oto siewka dzikiego bzu - Sambucus.I ponownie widoki ogólne lasu jako takiego.

Skraj lasu jest blisko.Teraz natrafiłem na wietlicę o różowych ogonkach blaszek liściowych. U nas póki co to Athyrium rubripes.Jest też typowa wietlica samicza - Athyrium filix-femina.Generalnie las przypomina zaniedbany park.

Oto młody grab zwyczajny - Carpinus betulus.Idziemy w dalszym ciągu na zachód.

Nie ma większych zmian.Oto kolejne drzewo o wielu pniach.

W drzewostanie pojawia się buk pospolity - Fagus sylvatica.Z okazałych drzew są tutaj jeszcze brzozy brodawkowate - Betula pendula.

« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2019 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji