Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2021-09-24 Jaworzno, Niedzieliska II - część 1
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2021 «

#19235
od września 2006

2021.10.05 10:29 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Niedawno Urząd Miejski w Jaworzno ogłosił chęć zmiany sposobu zagospodarowania tytułowego obszaru. Chodzi o to aby zieloną plamę w widłach ulic Szczakowska i Cegielniana nieopodal blokowiska przekształcić w kolejne blokowisko. Wszystko to ma być poparciem tezy z listu otwartego prezydenta miasta. Oto ona - Chronimy miejskie drzewa przed wycinką i nieustannie sadzimy nowe. Podejrzewacie, że tak podchodząc do przyrody pozwolilibyśmy zniszczyć jakiś cenny las? Tedy musiałem sprawdzić na ile cenny jest ten las. Tym bardziej, że teraz mają się odbywać wymagane prawem konsultacje społecznie. Ja postanowiłem to miejsce udokumentować podobnie jak każde inne zagrożone "zniknięciem". Na razie wysiadłem na przystanku Urząd Skarbowy przy ulicy Grunwaldzka.Ruszyłem przed siebie do skrzyżowania z ulicą Szczakowska. Generalnie idę na północny-zachód. Docieram do ekranu dźwiękochłonnego porośniętego przez winobluszcz zaroslowy - Parthenocissus inserta.Tutaj więcej czasu poświęciłem komosie z kręgu Chenopodium album agg.Kwitnie śnieguliczka biała - Symphoricarpos albus.

Trafiła się kruszyna pospolita - Frangula alnus.Idę dalej. Tutaj pnącze jest prawie bez szans na bujny rozwój.

Usadowił się tutaj klon jesionolistny - Acer negundo. Poraża go mączniak Sawadaea bicornis.

Osiągam skrzyżowanie. Na rogu rośnie lipa drobnolistna - Tilia cordata.Korzystam z przejścia w obrębie ekranów i ruszam ku ulicy Szczakowska. Teraz przemieszczam się na północny-wschód.

Tutaj kiedyś znajdował się lokalny SKOK. Teraz ocalało tylko to zadrzewienie.W tym miejscu nieco więcej czasu poświęciłem daglezji zielonej - Pseudotsuga menziesii.

Nieco dalej w drzewostanie przy blokowisku dominuje świerk kłujący - Picea pungens.

I tak osiągam skraj drzewostanu będącego celem penetracji. Dominuje w nim brzoza brodawkowata - Betula pendula.

W ekotonie zauważam rdestowca ostrokończystego - Reynoutria japonica.Jest też nawłoć kanadyjska - Solidago canadensis.Dalej sporą barierę stanowi jeżyna popielica - Rubus caesius.

Teraz ruszam pomiędzy brzozy brodawkowate - Betula pendula.

Z krzewów trafiła się niezbyt okazała leszczyna - Corylus avellana.

W runie pojawia się kozłek lekarski - Valeriana officinalis.Oto kolejne skupisko brzozy brodawkowatej - Betula pendula.Na jednym z drzew wyrasta białoporek brzozowy - Piptoporus betulinus.Na kolejnym drzewie zauważam błyskoporka podkorowego - Inonotus obliquus f. sterilis.Oto spojrzenie górę pnia martwej brzozy.I jeszcze zielona gęstwina. Tutaj główną rolę gra dąb szypułkowy - Quercus robur.

« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2021 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji