Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2021-09-25 Zagórnik, przełęcz Biadasowska
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2021 «

#19247
od września 2006

2021.10.08 20:58 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
W drugim etapie naszej wędrówki przyszła pora na pobocza drogi w północnej części przełęczy. Na początku lewa strona drogi.Na początku obserwuję piaskowce z fliszu karpackiego. Kawałki kamieni stąd pozyskałem kiedyś do zbiorów Muzeum w Chrzanowie.Zaczyna się stromy odcinek drogi. Jednocześnie oglądamy pierwszą grupę drzew walczących z grawitacją.

Oto druga grupa drzew walczących z grawitacją.

Oto dość okazałe grab zwyczajny - Carpinus betulus oraz buk pospolity - Fagus sylvatica.

Oto kolejna grupa drzew z grabem zwyczajnym - Carpinus betulus w roli głównej.

Generalnie tutejsze drzewa są jak na takie warunki bardzo żywotne.

Ten buk pospolity - Fagus sylvatica starał się zaprzeć.Oto kolejny fragment stoku.Oto pniak z grzybami. Jest tutaj zejściowa maślanka wiązkowa - Hypholoma fasciculare.

Towarzyszy jej lakownica spłaszczona - Ganoderma applanatum.Teraz stok jest bardzo zielony.Tutaj także skrywa się pniak z lakownicami spłaszczonymi - Ganoderma applanatum.

Nieco dalej trafiły się opieńki - Armilariella.Pewnym urozmaiceniem jest wietlica samicza - Athyrium filix-femina.Trafił się jeszcze bodziszek cuchnący - Geranium robertianum.Z pobocza drogi bije źródło.Oto ostatnie spojrzenie na lewą stronę drogi.W zaroślach powyżej skrywają się drzewa walczące z grawitacją.W zielonym tłumie wzrok przyciąga wietlica samicza - Athyrium filix-femina.Teraz przechodzę na prawą stronę drogi. Tam znajduje się głęboka rzeczna dolina.To zarazem spory kosz na śmieci.

Przemieszczamy się dalej.Tutaj zauważyłem starca jajowatego - Senecio ovatus.Oto kolejny odcinek drogi.Tutaj zanikła głęboka dolina. W drzewostanie pojawiła się czereśnia - Cerasus avium.Teraz odbijamy w las.Tutaj zauważam dziki bez czarny - Sambucus nigra.Dalej w lesie szału nie ma.Wracamy na pobocze.Na razie jest coś takiego.Potem mamy kolejne grupy drzew walczących z grawitacją. Zaczyna się tak.Oto okazały buk pospolity - Fagus sylvatica.

Oto kolejne drzewa.

« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2021 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji