Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2021-10-02 Dunscroft po raz pierwszy - część 2
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2021 «

#19266
od września 2006

2021.10.12 22:32 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
W dalszym ciągu obchodzę teren Abbey Playing Fields. Jestem przy południowym ogrodzeniu. Oto topola osika - Populus tremula porażona przez Melampsora populnea.

A teraz to co najważniejsze. Spore skupisko orlicy pospolitej - Pteridium aquilinum z kupkami zarodnionośnymi. To było moje pierwsze spotkanie z tym stadium rozwoju tej paproci.Kolejne drzewo to głóg jednoszyjkowy - Crataegus monogyna.

Teraz wkraczamy na otwartą powierzchnię.Mijamy drobnego mniszka - Taraxacum.Opuszczamy otwartą przestrzeń.Przed bramką mijamy rdest ptasi - Polygonum aviculare porażony przez mączniaka - Erysiphe polygoni.Zaraz za bramką był rumianek bezpromieniowy - Chamomila suaveolens porażony przez mączniaka. Kiedyś ustaliłem, że to Sphaerotheca xanthi i tej wersji będę się trzymał.Jest jeszcze babka zwyczajna - Plantago maior.Opuszczamy ulicę The Oval.Przekraczamy Brodway. Po naszemu to ulica Szeroka.Wkraczamy w ulicę Station Road. Naszym celem był kościół, ale do niego nie dotarliśmy. Na razie patrzę pod nogi i widzę gwiazdnicę pospolitą - Stellaria media.Potem była trzmielina - Euonymus fortunei porażona przez mączniaka - Erysiphe euonymicola (Erysiphe euonymi-japonici).Kolejne drzewo to klon jawor - Acer pseudoplatanus w jednej z odmian ogródkowych.Była też laurowiśnia wschodnia - Laurocerasus officinalis.Przyspieszamy.Potem zauważamy kwitnący bluszcz pospolity - Hedera helix.Oto owocujący dziki bez czarny - Sambucus nigra.Dalej mijamy ogród z kilkoma drzewami.Na jedno z nich wspina się bluszcz pospolity - Hedera helix.Drzewo to bożodrzew gruczołowaty - Ailanthus altissima.

Kolejne przyspieszenie.Teraz mijamy klon jawor - Acer platanoides porażony przez mączniaka - Sawadaea bicornis.

Osiągamy stację paliw.Nieco dalej w ogrodzie wyrasta araukaria chilijska - Araucaria araucana.Zza płotu wychodzi słonecznik bulwiasty - Helianthus tuberosus.Kolejna roślina zielna to pokrzywa żegawka - Urtica urens.

Osiągamy lokalną pizzerię.Tutaj zauważamy bodziszka korzeniastego - Geranium macrorrhizum.Następnie zauważamy ostrogowca czerwonego - Centranthus ruber.Osiągamy skrzyżowanie z Crookes Broom Lane.

W tej okolicy pojawił się kolejny kwitnący bluszcz. Tutaj odnoszę wrażenie, że jest to Hedera colchica.Odwiedziła go gnojka wytrwała - Eristalis tenax.Trafiła się też osa.Zdecydowanie zawracamy ponieważ znacznie wrasta wilgotność powietrza.Jeszcze tylko rzut oka na skimmię japońska - Skimmia japonica.Tutaj także trafiła się orlica pospolita - Pteridium aquilinum. Ona także szykuje się to tworzenia kupek zarodnionośnych.

I w końcu powróciliśmy na ulicę, gdzie mieści się moja baza.

« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2021 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji