Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2021-10-04 Z Dunscroft do Hatfield i z powrotem - część 4
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2021 «

#19275
od września 2006

2021.10.17 20:19 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Idziemy dalej. To oczywiście droga powrotna i w dalszym ciągu ulica Station Road. Teraz zauważam wilczomlecza błękitnawego - Euphorbia characias.W pobliżu mamy kolejny kwitnący bluszcz - Hedera. Odwiedzają go pszczoły.

Była też lepiarka. Ten czas, ten sezon i odwiedzanie bluszczu bardzo mocno wskazują na Colletes hederae. To po późniejszej konsultacji.Następne okazale drzewo to bożodrzew gruczołowaty - Ailanthus altissima.

Tutaj znajduje się skrzyżowanie z bardzo zabawną ulicą.Idąc dalej mijamy kolejny kwitnący bluszcz - Hedera helix.Są też moszenki południowe - Colutea arborescens.

A to już klon jawor - Acer pseudoplatanus porażony przez Sawadaea bicornis.Jest tam jeszcze Rhytisma acerinum.A to już dąb szypułkowy - Quercus robur porażony przez Erysiphe alphitoides.W tym momencie opuszczamy Hatfield i wkraczamy do Dunscroft.Po drodze mijamy wierzbę płaczącą - Salix sepulcralis.Mijamy brzozę brodawkowatą - Betula pendula.

Mijamy lnicę purpurową - Linaria purpurea.

Kolejny typowy dla tych okolic gatunek to ostrogowiec czerwony - Centranthus ruber.Idąc dalej mijamy pierwsze skrzyżowanie z Cherry Tree Drive.W tej okolicy z chodnika wyrasta brodawnik jesienny - Leontodon autumnalis.Idąc dalej zauważyłem bardzo osobliwy krzew. Dzięki Konradowi wiem, że to Olearia ilicifolia.Teraz osiągamy drugie skrzyżowanie Cherry Tree Drive.Idąc dalej mijamy kolejny częsty w rejonie Doncaster gatunek. To psianka czarna - Solanum nigrum.Mijamy klub dla pracowników.Mijamy kolejną psiankę czarną - Solanum nigrum.Mijamy różę pomarszczoną - Rosa rugosa.Teraz natrafiamy na kolejną jabłoń dziką - Malus sylvestris. Ta ma akurat żółte owoce.

Oto jej liście.I tak doszliśmy do skrzyżowania z ulicą Brodway.(wypowiedź edytowana przez piotr_grzegorzek 19.października.2021)

(wypowiedź edytowana przez piotr_grzegorzek 19.października.2021)

#141
od października 2013

2021.10.18 22:41 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Jerzy Radwański (jurek_r)
Pszczoła wygląda jak Andrena. Wg mnie ma łyse oczy.

#19278
od września 2006

2021.10.19 08:39 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Sprawdziłem na oryginalnym zdjęciu. Oczy łyse. Inny sposób zbierania pyłku. Owad był dość duży. Wykadrowałem oryginał, nieco skorygowałem barwy. Da radę określić gatunek.

#142
od października 2013

2021.10.19 09:53 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Jerzy Radwański (jurek_r)
Ja nie jestem wstanie, ale spróbuję zainteresować kogoś tematem.

(wypowiedź edytowana przez Jurek_r 19.października.2021)

#143
od października 2013

2021.10.19 10:42 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Jerzy Radwański (jurek_r)
Piotrze, jednak nie Andrena. Przesyłam odpowiedź Justyny z Forum Entomologicznego:

(...)Ta pszczoła to lepiarka, a czas w sezonie i odwiedzanie bluszczu bardzo mocno wskazują na Colletes hederae. Myślę, że spokojnie można ją tak oznaczyć. To ciekawy gatunek, bo całkiem niedawno odkryty (jakoś w latach 90. o ile pamiętam wyodrębniony od innych lepiarek) i od tego czasu dzielnie zwiększa swój zasięg. W UK jest nawet akcja monitoringowa, ludzie obserwują, bo jest łatwy w identyfikacji dzięki swoim upodobaniom do bluszczu i czasowi lotu, i widziałam mapki publikowane przez BWARS jak zajmuje coraz większy obszar kraju.(...)

Całkiem fajną obserwację zanotowałeś.

Pozdrawiam
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2021 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji