Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2021-10-05 Stainforth - Hatfield - czyli była sobie kopalnia - część 1
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2021 «

#19276
od września 2006

2021.10.17 22:34 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Kolejnego dnia pobytu w Anglii postanowiliśmy zwiedzić teren byłej kopalni Hatfield Colliery. Jej obszar znajduje się na wschód od zwartej zabudowy Stainford. Oczywiście na ten teren należało dojść, przechodząc przez Stainfort. Jesteśmy jeszcze w Dunscroft w miejscu gdzie z głównej drogi inna odbija ku stacji kolejowej.Wkraczamy na wiadukt, zerkamy na prawo.Mijamy topolę białą - Populus alba.Mijamy głóg jednoszyjkowy - Crataegus monogyna.Mijamy olszę czarną - Alnus glutinosa.Wiało. Mijamy miotany wiatrem jesion wyniosły - Fraxinus excelsior.Wkraczamy na teren nad torowiskiem.Tutaj wyrasta nader częsty w Anglii starzec - Senecio erucifolius.

Zerkamy na wschód. W dole po prawej stronie widać stację kolejową.Schodzimy z wiaduktu.Teraz zauważam klon zwyczajny - Acer platanoides.Idziemy dalej. Wieje ale nie zrażamy się.Oto miotany wiatrem liść klonu jawora - Acer pseudoplatanus z Rhytisma acerinum.Opuszczamy Station Road, skręcamy w Est Lane.

Wchodzimy na ulicę Waggons Way.

Po ogrodzeniu wspina się bluszcz - Hedera helix.Osiągamy miejsce, gdzie droga skręca na wschód.Po drodze mijamy bylicę pospolitą - Artemisia vulgaris.Teraz mijamy starca jakubka - Senecio jacobaea.Trafił się też jastrun zapoznany - Leucanthemum ircutianum.

Jest też rezeda żółtawa - Reseda luteola.Idziemy dalej.Teraz mijam wiesiołka o wyraźnie dużych kwiatach. Najbliżej mu do Oenothera fallax.Drugi gatunek tego rodzaju to wiesiołek dziwny - Oenothera paradoxa.Kolejne przyspieszenie.Tutaj pojawia się siewka jesionu wyniosłego - Fraxinus excelsior.Oto kolejna jak dla mnie nowość, znaczy się goryczel żmijowcowaty - Picris echioides.

Jest też szczeć pospolita - Dipsacus sylvestris.Oto jak mniemam złotorost ścienny - Xanthoria parietina.Przyspieszam. Widać kopalnię.

Jej otoczenie to póki co pusta przestrzeń. Kopalnię definitywnie zamknięto w 2015 roku.Po drodze spotykamy starca - Senecio erucifolius.Ten odcinek kończę spojrzeniem na kopalnię zza krzewu budlei Davida - Buddleja davidii.(wypowiedź edytowana przez piotr_grzegorzek 18.października.2021)
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2021 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji