Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2021-10-05 Stainforth - Hatfield - czyli była sobie kopalnia - część 3
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2021 «

#19280
od września 2006

2021.10.19 12:10 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Zdobywany kolejne partie hałdy. Przekraczamy łan ostrożnia lancetowatego - Cirsium vulgare z ostrożniem polnym - Cirsium arvense.Pewną domieszkę stanowi bylica pospolita - Artemisia vulgaris.Ze szczytu zerkamy na wschód.Idziemy dalej na wschód. Mijamy płat komosy białej - Chenopodium album agg.

A poza tym jest tutaj pustka.Na drodze występuje trzcina pospolita - Phragmites australis.Schodzimy w dół. Na horyzoncie pojawia się rejon Hatfield.Jest tutaj spora kępa starca - Senecio erucifolius.

Schodzimy w dół. Zmierzamy ku kolejnemu wierzchołkowi.

Mijamy kolejną kępę ostrożnia lancetowatego - Cirsium vulgare.Jest tutaj jeszcze konyza kanadyjska - Conyza canadensis. Część osobników tego gatunku widzianych w Anglii jest w taki sposób mocno owłosiona.

Kolejny, wschodni wierzchołek jest coraz bliżej.Zdobywamy go.

Po drodze trafiła się łoboda - Atriplex prostrata. To bardzo zmienny gatunek, ale tutaj ograniczam się do gatunku zbiorowego.Na wschodzie widać farmę wiatrową.Zaczynamy schodzić w kierunku południowym. Mijamy kępę turzycy z domieszką trawy.Zmierzamy ku linii kolejowej.Mijamy kępę pokrzywy - Urtica dioica.Naszym celem jest wiadukt.Oto kolejna kępa starca - Senecio erucifolius.

Pojawia się budleja Davida - Buddleja davidii.Są pojedyncze brzozy brodawkowate - Betula pendula.Zbliżamy się do wiaduktu.

Oto północna krawędź wiaduktu.

Oto wiadukt jako taki i jego południowy koniec.Po jego przejściu natrafiamy na dęba szypułkowego - Quercus robur porażonego przez mączniaka - Erysiphe alphitoides.Oto droga prowadząca na zachód.Oto przyległe do niej zarośla.Na razie sprawdzamy teren położony na południe od linii kolejowej a na wschód od kolejnej hałdy.Szukając możliwości zdobycia tej hałdy wchodzimy w zarośla po prawej stronie i przekraczamy je.Okazuje się, że wejście na hałdę jest niemożliwe.W zaroślach dominuje dąb szypułkowy - Quercus robur.Wracamy na łąkę.

« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2021 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji