Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2021-10-06 Hatfield Moors - część 2
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2021 «

#19284
od września 2006

2021.10.20 09:33 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
W tym odcinku na początku wciąż znajdujemy się w obrębie pierwszego czworoboku na ścieżce biegnącej pomiędzy stawami. Widok na wodę zasłaniają drzewa.

Aby zobaczyć wodę można korzystać z pomostów przypominających molo.Wracając na ścieżkę mijamy dęba szypułkowego - Quercus robur.Przyspieszamy wędrując prostym zielonym tunelem.

I tak docieramy do walnej drogi przecinającej rezerwat w osi z północnego zachodu na południowy wschód. Odbijając w lewo opuścilibyśmy to miejsce. Tutaj największe wrażenie robią płaty ogromnych orlic pospolitych - Pteridium aquilinum.

Obijamy w prawo. Teraz po obu stronach drogi mamy las.Oto kolejna orlica pospolita - Pteridium aquilinum.Oto ostatnie w tej okolicy fragmenty lasu.

I tak dotarliśmy do otwartego wrzosowiska.Na jego powierzchni znajduje się Polish Airman Memorial Cross. Pójdziemy tam. Na początku tablica informacyjna.Krzyż znajduje się w kępie drzew wyróżniających się na linii horyzontu.

Do celu prowadzi taka ścieżka.Także tutaj zauważamy sporo orlicy pospolitej - Pteridium aquilinum.

Trafiła się również biedronka siedmiokropka.Dalej w osi ścieżki dominuje orlica pospolita - Pteridium aquilinum. To wciąż granica lasu i wrzosowiska, znaczy się ekoton.

Odbijamy w prawo. Wkraczamy na wrzosowisko.Teraz idziemy pomiędzy niewielkimi zbiornikami. Pod nogami mamy tylko torf.Ozdabiają je kępy turzyc.

Oto ścieżka. Cel naszego spaceru znajduje się w lewym, górnym rogu kadru.Oto kolejny akwen wśród wrzosowiska. Ozdabia go zatopiona brzoza brodawkowata - Betula pendula.Idziemy dalej. Teraz cel naszej wędrówki przesunął się do prawego górnego rogu kadru.

Mijamy kolejny akwen, idziemy dalej. Cel jest już bardzo blisko.

Oto kolejna zatopiona brzoza brodawkowata - Betula pendula.I jeszcze jeden akwen.I jeszcze jedna kępa turzycy - Carex.I jeszcze jeden zatopiony korzeń drzewa.Jesteśmy już blisko memoriału. Wokół dominują wrzosy - Calluna vulgaris.

Na ścieżce leży kawał żelastwa.Rozglądamy się wokół. patrzymy za siebie. Aby dojść tutaj wystartowaliśmy spod wieży obserwacyjnej.W końcu osiągnęliśmy pamiątkowy krzyż. Tutaj nasi lotnicy się rozbili.« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2021 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji