Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2021-10-07 Stainford - nad Don i z powrotem - część 2
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2021 «

#19290
od września 2006

2021.10.23 10:12 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
W kolejnym etapie naszej wędrówki zajrzeliśmy na cmentarz. Najstarsze nagrobki znajdują się od strony ulicy Church Road.Ważnym obiektem jest tutaj War Memorial.Sąsiaduje z nim nagrobek z piękną kamienną różą.I jeszcze dwa ujęcia War Memorial.

Ruszamy teraz w głąb cmentarza.Są pewne osobliwości kulturowe. Tutaj spoczywa piłkarz.Oto dalsza część cmentarza.W świeżym wykopie zauważamy, że lokalny grunt to pamiątka po zlodowaceniach.Kolejne przyspieszenie.Kolejne uderzenie współczesności.

A tutaj można po prostu rozsypać prochy zmarłych i zostawić symboliczną tabliczkę.Centralne drzewo to cyprysik - Chamaecyparis.Jest tam jeszcze ostrokrzew kolczasty - Ilex aquifolium.Zawracamy.Oto kolejna porcja współczesności z kategorii blat laminowany kuchenny.Było tam jednak coś osobliwego. Tak jakby anortozyt i krzemionka.

Starsza część cmentarza to głównie istne "Herbarium Murorum". Tutaj dominują lilia i róża.Jest gołąbek z gałązką oliwną.Tutaj dominują róża i chryzantemy.Oto kolejne róże i gałązki ostrokrzewu.Teraz coś bardzo bogatego. Rozpoznałem różę, bniec, pelargonię i niezapominajki. Są też kłosy zbóż i liść paproci.Tutaj chwilowo nie oznaczam. Rozpoznaję różę i liść kielisznika zaroślowego.Opuszczamy cmentarz, ruszamy dalej.

Po drodze zauważamy brzozę brodawkowatą - Betula pendula z osobliwą czeczotą.

Gnamy dalej.

Jest też częsta w angielskich ogrodach mahonia japońska - Mahonia japonica.

Kolejne przyspieszenie. Cały czas ta sama ulica.

Skręcamy w Field Road. Oto siewka jesionu wyniosłego - Fraxinus excelsior.Oto kolejna budleja Davida - Buddleja davidii.Osiągamy skrzyżowanie z ulicą Princess Avenue.Oglądamy tutejszy kościół mariacki czyli St Mary's Church.W okolicy zwracam uwagę na klon jawor - Acer pseudoplatanus.

Opuszczamy ulicę Field Road.Wkraczamy na ulicę Bridge Hill. Czas na rzekę i równoległy do niej kanał.

« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2021 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji