Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2021-10-08 Doncaster - Parklands - część 1
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2021 «

#19296
od września 2006

2021.10.25 10:12 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Po spotkaniu towarzyskim odprowadziliśmy córkę na przystanek. Po drodze postanowiliśmy zajrzeć w jakieś piękne okoliczności przyrody. Wybór padł na las i zbiorniki wody przy Parklands Sports & Social Club. Miejsce znajduje się przy drodze A630 czyli Wheatley Hall Road. W 2019 roku byliśmy tutaj z córką dwukrotnie. Wówczas była pełnia wiosny. Teraz jest jesień. Wchodzimy.Oto nasze cienie na drodze.Na początku zauważam okazałego mlecza kolczastego - Sonchus asper.Teraz kierujemy się do lasu i białej plamy po drugiej stronie boiska.

Biała plama to rdestówka Auberta - Fallopia aubertii.W drzewostanie znajdują się martwe drzewa.W tym tłumie był jeszcze dziki bez czarny - Sambucus nigra.Na skraju lasu znajduje się kasztanowiec zwyczajny - Aesculus hippocastanum zaatakowany przez szrotówka kasztanowcowiaczka.W cieniu drzew wyróżniają się kępy różanecznika fioletowego - Rhododendron catawbiense.Wchodzimy dalej. W runie lasu znajdują się płaty orlicy pospolitej - Pteridium aquilinum.W drzewostanie pojawia się brzoza brodawkowata - Betula pendula. W oddali znajduje się mój syn.Teraz zwracam uwagę na dęba szypułkowego - Quercus robur.Kolejne drzewo to brzoza omszona - Betula pendula.Dalej w lesie dominuje orlica pospolita - Pteridium aquilinum.Oto powalone brzozy brodawkowate - Betula pendula na tle jeżyn - Rubus sp. sp.Oto dalsza partia lasu pozbawiona runa. Jest martwe drewno.Przy pniu martwego drewna wyrasta maślanka wiązkowa - Hypholoma fasciculare.

Idziemy dalej kierując się ku wschodniej krawędzi lasu.

Jest tutaj sporo pokrzyw - Urtica dioica.Powoli zmierzamy ku zbiornikowi wodnemu.

Oto pierwsze spojrzenie na wodę.Blisko brzegu wyrasta laurowiśnia wschodnia - Laurocerasus officinalis.Teraz obchodzimy zbiornik idąc w kierunku zachodnim.

Idąc dalej mijamy odroślową formę lipy drobnolistnej - Tilia cordata.Oto ostatnie w tym odcinku spojrzenie na wodę.

« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2021 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji