Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2021-10-09 Doncaster - od Hexthorpe Park przez Newton do miasta - część 4
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2021 «

#19301
od września 2006

2021.10.27 05:16 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
W dalszym ciągu idziemy na południe prawym brzegiem Donu. Na lewo mamy teraz magistrale kolejową, na prawo rzekę. Teraz wchodzimy w zielony tunel w którym drzewa w dalszym ciągu oplata bluszcz - Hedera helix.Idąc dalej natrafiamy na przepust pod linią kolejową. Przechodzimy na drugą stronę.

Tam również znajduje się zielony gąszcz.Ściany nasypu linii kolejowej pokrywa kwitnący bluszcz pospolity - Hedera helix.W roślinności wyróżnia się kielisznik - Calystegia sylvatica.W ścianach nasypu linii kolejowej pojawia się sporo piaskowca.Ścieżek brak. Jest też jesion wyniosły - Fraxinus excelsior.Wracamy nad Don.Linię kolejową od ścieżki oddziela siatka.Po prawej stronie tradycyjnie mamy drzewa oplecione bluszczem - Hedera helix.Wychodzimy na łąkę.Mijamy płat szczyru rocznego - Merurialis annuua.Mijamy owocującą kalinę koralową - Viburnum opulus.

Idziemy dalej będąc blisko magistrali kolejowej.Mijamy rozkrzewiony klon jawor - Acer pseudoplatanus.

Ten gatunek pojawia się coraz częściej.

Cały czas poruszamy się blisko linii kolejowej.Teraz mój syn zauważył to. Jest to warstwiak zwęglony - Daldinia concentrica na fragmencie pniu jesionu wyniosłego - Fraxinus excelsior.

Oto siewka jesionu wyniosłego - Fraxinus excelsior.Po krótkiej przerwie wracamy do drzew oplecionych bluszczem - Hedera helix.

To samo mamy za ogrodzeniem oddzielającym ścieżkę od linii kolejowej.Teraz po raz pierwszy od dłuższego czasu zerkamy na taflę wody w rzece.Ponownie zerkamy za siatkę, gdzie pięknie kwitnie bluszcz - Hedera helix.

I znowu rzeka. Oto zwalona do niej wierzba biała - Salix alba.W końcu docieramy do miejsca, gdzie magistrala kolejowa przekracza rzekę.Oto pierwsze widoki najważniejszej części wiaduktu.

Oto równie ważny filar z prawego brzegu rzeki. Znajduje się na nim podstawowa informacja.

Wiadukt malowniczo odbija się w rzece.Jego filary są też dodatkowo ozdobione.

Jeszcze jedno spojrzenie w górę.Teraz ruszamy ku kolejnej przeprawie przez Don.Z drogi zerkamy za siebie na wiadukt pod którym dopiero co przeszliśmy.

« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2021 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji