Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2019-09-22 Skawina: Skawina, las na N od ulicy Batalionów Chłopskich - część 1
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2019 «

#19318
od września 2006

2021.11.01 09:18 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Po długiej przerwie powracamy na teren gminy Skawina, którą dość dobrze spenetrowałem onego roku. Teraz zajrzymy do lasu położonego na dnie doliny równoległej do ulicy Batalionów Chłopskich. W okolicy znajduje się firma Pio Catering. Do lasu można się dostać od strony ulicy Mikołaja Kopernika. Ma on w zarysie formę trójkąta. Przy wschodnim wierzchołku znajduje się staw. W tym odcinku ruszamy ze wschodu na zachód. Wędrówkę rozpoczynamy od stawu w osi wypływającego zeń strumienia. Na początku mijamy czereśnię - Cerasus avium.Nieco dalej pojawia się dziki bez czarny - Sambucus nigra.Jest tutaj sporo chmielu - Humulus lupulus.Są też graby zwyczajne - Carpinus betulus.Potem przemykamy obok zielonego tłumu. Trudno ustalić listę obecności.

Jest tutaj wierzba krucha - Salix fragilis.Zerkam za siebie. Na horyzoncie widać zabudowania przy ulicy Mikołaja Kopernika.W runie lasu pojawia się sporo poziewnika pstrego - Galeopsis speciosa. To najczęściej spotykany przedstawiciel tego rodzaju na obszarze tej gminy.

Jest też ostrożeń warzywny - Cirsium oleraceum.Oto kolejny poziewnik pstry - Galeopsis speciosa.Oto ostatni widok na pole znajdujące się na prawym brzegu doliny.Wchodząc do właściwego lasu mijamy wierzbę iwę - Salix caprea porażoną przez mączniaka - Erysiphe capreae.

Wchodząc do lasu widzimy jak płynący tędy strumień jest bezlitosny względem swojego podłoża.Zielonym akcentem jest tutaj nerecznica samcza - Dryopteris filix-mas.Oto dalsze przykłady najdzikszych swawoli czynionych tutaj przez ten strumień.Dolina jest głęboka. Dołem pojawiają się otoczaki.Rzeka podmywa korzenie rosnących nad nią drzew.

Jest dziko.Nieco powyżej na lewym brzegu rzeki rozwija się las w typie grądu. Sporo tam grabu zwyczajnego - Carpinus betulus.

Na razie trzymamy się osi rzeki. Są dowody na istnienie tutaj jakieś cywilizacji.

Rzeka płynie po namulisku. Tworzony przez nią wąwóz jest płytki ale przegrodzony zwalonymi drzewami.Teraz nad nami pojawiają się buki pospolite - Fagus sylvatica.Oto jedno z powalonych przez rzekę drzew. Stawiam na dąb szypułkowy - Quercus robur.Tak wygląda ciąg dalszy tego drzewa na prawym brzegu rzeki.Teraz mamy dalszy odcinek tej doliny. Jest ona szersza. Dominują partie namuliska.W najszerszym fragmencie doliny na namulisku pojawiają się terasy.

« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2019 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji