Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2021-10-12 Doncaster - las Sandall Beat Wood - część 5
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2021 «

#19326
od września 2006

2021.11.02 19:20 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
W ostatnim odcinku tego serialu przechodzimy na drugą stronę linii kolejowej. Oto spojrzenie na torowisko.Oto zejście ze schodów.Jesteśmy w lesie. Na początku drzewostan jest taki sam jak do tej pory, ale bardziej gęsty.Pierwsza roślina zielna to orlica pospolita - Pteridium aquilinum.Wchodzimy dalej. Drzewo z lewej strony to sosna zwyczajna - Pinus sylvestris.

Młoda choinka to cis pospolity - Taxus baccata.Oto kolejna okazała sosna zwyczajna - Pinus sylvestris.

Kolejne drzewo to dąb szypułkowy - Quercus robur.Są grzyby. Ten zdaje się reprezentować okolice rodzaju Cortinarius.Tutaj stawiam na Gymnopus dryophilus dawniej Collybia dryophila.

Nieco dalej mamy martwe drewno brzozy brodawkowatej i bardzo zejściowego hubiaka pospolitego - Fomes fomentarius.

Na tym drewnie wyrastał także bardzo młody osobnik tego gatunku.Las pokonujemy idąc w osi ścieżki przecinającej go w połowie.

Oto płat jeżyny Bellardiego - Rubus pedemontanus z domieszką orlicy pospolitej - Pteridium aquilinum.Oto kolejne martwe drewno brzozy brodawkowatej - Betula pendula i kolejny młody owocnik hubiaka pospolitego - Fomes fomentarius.Kolejny grzyb to lejkówka buławotrzonowa - Clitocybe clavipes.W tym przypadku mam kłopot, bo nie sprawdziłem spodniej strony owocników. Niewykluczony Trametes ochracea. Substrat to topola.

Oto kolejna martwe brzozy brodawkowate - Betula pendula i ich białoporek - Piptoporus betulinus.Ścieżka jest szeroka.W lesie sporadycznie pojawiają się drzewiaste cisy pospolite - Taxus baccata.Idziemy dalej. Ścieżka stopniowo staje się szersza. W drzewostanie szału nie ma.Widać światełko w zielonym tunelu. Z boku rozkłada się różanecznik fioletowy - Rhododendron catawbiense.Okazałe drzewa to buki pospolite - Fagus sylvatica.Towarzyszy im ostrokrzew kolczasty - Ilex aquifolim.Oto kolejne okazałe buki pospolite - Fagus sylvatica.

Oto kolejny płat lasu z rozpostartym różanecznikiem fioletowym - Rhododendron catawbiense.Oto dąb szypułkowy - Quercus robur z omszałym pniem.Czas na rośliny zielne. Oto pokrzywa zwyczajna - Urtica dioica.Oto wierzbówka kiprzyca - Chamaenerion angustifolium.Oto barszcz zwyczajny - Heracleum sphondylium.

Oto nerecznica samcza - Dryopteris filix-mas.

Wracamy do dendroflory. Oto leszczyna - Corylus avellana.Oto kolejny dąb szypułkowy - Quercus robur.Tutaj po lewej stronie rośnie dąb szypułkowy - Quercus robur a po prawej buk pospolity - Fagus sylvatica.

Kończąc zerkam na płat orlicy pospolitej - Pteridium aquilinum.I tak dochodzimy do południowego cypla tego kompleksu leśnego.Za mostkiem znajduje się mniejszy las. Jest on łączony z tym, który teraz przeszliśmy ale ja wstawiłem go na mapy Google jako The forest at Cantley Park.
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2021 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji