Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2021-10-12 Doncaster - las przy Cantley Park
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2021 «

#19328
od września 2006

2021.11.03 07:50 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
To już ostatni odcinek dokumentujący spacer z tego dnia. Miejsce akcji stanowi naturalne przedłużenie lasu Sandall Beat Wood w kierunku południowo-wschodnim. Styka się z nim jednym punktem. Drzewostan jest jednak odmienny, las bardziej podmokły. Pomimo tego jest to dobry teren do spacerów. Inna nazwa tego miejsca to Crowther Wood.
W punkcie styku wypływa strumień, który dalej tworzy głęboką dolinę.

Z roślin zielnych zwracam uwagę na bylicę pospolitą - Artemisia vulgaris.

Jest też trywialny ostrożeń polny - Cirsium arvense.Pierwsze drzewo w tej okolicy sprawia wrażenie Quercus cerris.

Trafił się jeszcze owocujący kasztan jadalny - Castanea sativa.Do zasadniczego drzewostanu prowadzi szeroka droga. Przy drodze rośnie malina - Rubus idaeus.

Dalej są okazałe buki pospolite - Fagus sylvatica.Kolejna osobliwość to pniak po kasztanie jadalnym - Castanea sativa, który wypuszcza liczne pędy odroślowe.

Oto kolejna ścieżka. Jak widać jest ona oznakowana.Idąc dalej mijamy buka pospolitego - Fagus sylvatica.Mijamy dęba szypułkowego - Quercus robur.Wśród leśnych krzewów znaczący udział na różanecznik fioletowy - Rhododendron catawbiense.

Jest też drzewiasty cis pospolity - Taxus baccata.Idąc dalej mijamy nerecznicę samczą - Dryopteris filix-mas.

Im dalej w las tym więcej brzozy brodawkowatej - Betula pendula.Jest też dziki bez czarny - Sambucus nigra.Oto widok ogólny. Tutaj brzozy brodawkowatej - Betula pendula nie widać.Jest za to drewno tego gatunku a na nim hubiak pospolity - Fomes fomentarius.Oto dwie migawki z lasu jako takiego.

Oto okazały świerk pospolity - Picea abies.Drzewa o szarej korze to młode klony jawory - Acer pseudoplatanus. Sprawdzone na oryginałach. Pomiędzy nimi tkwi różanecznik fioletowy - Rhododendron catawbiense.

Przy ścieżce zauważamy jeżynę Bellardiego - Rubus pedemontanus.Jest też czyściec leśny - Stachys sylvatica.Oto kolejne hubiaki pospolite - Fomes fomentarius.Oto kolejny dziki bez czarny - Sambucus nigra.

Idąc dalej trzymamy się południowej krawędzi lasu. Z niepokojem zauważamy wzrastającą wilgotność powietrza.Mijamy kolejnego okazałego świerka pospolitego - Picea abies.Oto widoki ogólne. Drzewostan jest tutaj zdecydowanie młodszy.

Z tego tłumu wybrałem świerka pospolitego - Picea abies.

Gnamy dalej. Ścieżka zachęca do spaceru.

Dno lasu pokrywa jeżyna Bellardiego - Rubus pedemontanus.Idziemy teraz ścieżką biegnącą wzdłuż ogrodzenia

Trafił się spory płat orlicy pospolitej - Pteridium aquilinum.Dalej w drzewostanie dominuje brzoza brodawkowata - Betula pendula.Oto coś innego, ale już nie sprawdzałem zerkając w korony. Wilgotność powietrza raptownie wzrastała.

Powoli kończymy. Jest tylko cis pospolity - Taxus baccata.Jest tylko spojrzenie na pobliskie pole.W końcu mamy gałązkę dębu szypułkowego - Quercus robur.I to by było na tyle. Potem był powrót do punktu startu. Nie było innej znanej możliwości jazdy do bazy w Doncaster. Cóż nie uszło nam to na sucho.
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2021 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji