Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2021-10-15 Doncaster - część 1 - w drodze do Lakeside
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2021 «

#19342
od września 2006

2021.11.11 12:11 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Oto ostatni dzień pobytu na angielskiej ziemi. Tym razem jesteśmy blisko Doncaster. W sumie zebrało się materiału na dziewięć odcinków. Oto pierwszy z nich. Wysiedliśmy z synem na Booth Avenue.Ruszamy w kierunku Gliwice Way. Po drodze przy skrzyżowaniu mijamy brzozę pożyteczną - Betula utilis w barwach jesieni.

Ruszamy na południe idąc ulicą Gliwice Avenue. Mijamy supermarket ASDA.Po drodze trafiła się mahonia japońska - Mahonia japonica.Trafiła się bylica pospolita - Artemisia vulgaris.Trafiła się laurowiśnia wschodnia - Laurocerasus officinalis.Trafił się sterany życiem klon jawor - Acer pseudoplatanus. Poraża go Sawadaea bicurnis.Przechodzimy na drugą stronę ulicy. Ruszany dalej na południe.

Przechodzimy przez rondo. Ulica którą przekraczamy do Herten Way.

Teraz mijamy rejon gdzie znajdują się rozmaite lokale z jedzeniem.Na razie liczy się botanika. Oto klon zwyczajny - Acer platanoides porażony przez Sawadaea tulasnei.Oto lipa węgierska - Tilia tomentosa.Oto trzy porosty z jej kory.Kolejne przyspieszenie. Zbliżamy się do osiedla. To nowa inwestycja deweloperska.

Oto dom modelowy i osiedle jako takie.

Tutaj też zauważyłem roślinę którą póki co uważam na jukkę karolińską - Yucca filamentosa. po konsultacji wiemy, że to tęgosz mocny - Phormium tenax.Oto plan tego osiedla. Od syna dowiedziałem się, że aby je wybudować wycięto spory kawal lasu. Ekolodzy protestowali bezskutecznie.Idziemy dalej kierując się w stronę jeziora. Oto kalina Dawida - Viburnum davidi.

Oto dereń biały - Cornus alba.Oto oliwnik - Elaeagnus × submacrophylla.I wreszcie akwen jako taki. Podobno woda jest przyprawiona w taki sposób aby nie nadawała się do kąpieli.Wzdłuż brzegu ciągnie się spore nasadzenie olchy Spaetha - Alnus ×spaethi.

Oto ten drzewostan w ogólności.Przyprawiona woda nie szkodzi zwierzętom. Oto kokoszka wodna.Przed nami zachodni i południowy brzeg akwenu.Wchodzimy pomiędzy drzewa. Widać jak spod osiedla szeroką ławą wypływa woda. Zatem, chociaż tego nie widać osiedle ma w sobie coś z Wenecji.

Oto kolejne detale olchy Spaetha - Alnus ×spaethi.Oto próba uregulowania nadmiaru wody pod osiedlem.

(wypowiedź edytowana przez piotr_grzegorzek 12.listopada.2021)
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2021 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji