Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2021-10-24 Jaworzno, jesień na Izerze - część 5
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2021 «

#19372
od września 2006

2021.11.18 21:41 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Akcja tego odcinku w całości toczy się na działce numer 328 w ramach już zatwierdzonego Jaworznickiego Obszaru Gospodarczego. Jesteśmy przy wschodniej krawędzi zgrupowania drzew, tuż na północ od drogi przecinającej ten teren na dwie części.W okolicy wyrasta robinia akacjowa - Robinia pseudoacacia.Te drzewa to przykład na nieudaną próbę rekultywacji hałdy w kierunku leśnym.

W okolicy pojawia się siewka robinii akacjowej - Robinia pseudoacacia.W okolicy rośnie sporo trzciny pospolitej - Phragmites australis.Oto kolejny dość okazały rokitnik zwyczajny - Hippophae rhamnoides.W końcu trafiam na płat z modrzewiem europejskim - Larix decidua.

Na jego gałązkach rozwija się pustułka pęcherzykowata - Hypogymnia physodes.Powoli przemieszczamy się na południe.

Ostrożnie mijamy kolejne skupisko rokitnika zwyczajnego - Hippophae rhamnoides.

Trafiła się też tawuła van Houtte'a - Spiraea ×vanhouttei.Idziemy wzdłuż krawędzi hałdy. Oto zagojona rana rynny erozyjnej.Przedzieramy się dalej. Nie ma drogi, nie ma problemu. Wokół nas dominują modrzewie europejskie - Larix decidua.

Oto kolejna robinia akacjowa - Robinia pseudoacacia.Docieramy do wschodniego krańca drogi.

Na skraju skarpy pojawia się tęgoskór pospolity - Scleroderma citrinum.Tuż przy skraju drogi mamy jesiennie przebarwionego dęba czerwonego - Quercus rubra oraz ciągle zieloną robinię akacjową - Robinia pseudoacacia.Chwilowo opuszczamy hałdę.Wychodzimy na linię kolejową. Patrzymy na lewo.Patrzymy na prawo. Ruszamy szybko na południe.

Skupiamy się na prawej stronie drogi, czyli krawędzi hałdy. Mijamy jesiennie przebarwioną topolę osikę - Populus tremula.

Mijamy nawłoć kanadyjską - Solidago canadensis.Przyspieszamy. Na drodze mamy sporo liści topoli z kręgu mieszańców na bazie topoli Maksymowicza - Populus maximowiczii.Na lewo od linii kolejowej dominuje szuwar trzciny pospolitej - Phragmites australis.Wracamy na prawą stronę. Oto dąb czerwony - Quercus rubra.Teraz odbijamy w prawo udając się do miejsca opisanego ma mapach Google jako Łowisko "Zalana Hołda". Oto początek drogi.

Oto wciąż zielona olsza czarna - Alnus glutinosa.Dalej na drodze i na wodzie mamy sporo liści topoli z kręgu mieszańców na bazie topoli Maksymowicza - Populus maximowiczii.

Widać pierwszy staw.Mijamy gęstwinę derenia dwojga gatunków - Cornus alba i Cornus sericea.Na lewo mijamy zgrupowanie starych sosen zwyczajnych - Pinus sylvestris.

Tutaj także bywają dziki.Oto ostatni widok tego zgrupowania drzew.I na zakończenie stawy tworzące łowisko.I w końcu dąb szypułkowy - Quercus robur porażony przez mączniaka - Erysiphe alphitoides.A potem nie dokumentując tą samą droga powróciliśmy do linii kolejowej.
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2021 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji