Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2021-10-26 Od Balina do miasta - część 2
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2021 «

#19381
od września 2006

2021.11.26 15:48 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Jestem teraz w połowie drogi prowadzącej do ulicy Chrzanowskiej. Kończą się zwarte zarośla.

W cieniu drzew zalegają artefakty z przyszłego stanowiska archeologicznego. To będzie Kultura Balińska.Pewnym urozmaiceniem jest kuklik pospolity - Geum urbanum.A dalej bez większych zmian. Wiele wskazuje na to, że ta instalacja powstała przed 1 lipca 2013 roku.

Z drzew pojawia się tutaj śliwa domowa - Prunus domestica.Zbliżam się do autostrady w właściwie do jednego ze zjazdów prowadzących do niej.Teraz zauważam kuklika pospolitego - Geum urbanum porażonego przez mączniaka Podosphaera aphanis dawniej Sphaerotheca alchemillae porażonego przez Ampelomyces quisqualis.Teraz przechodzę przy płocie oddzielającym jezdnię od zarośli.Po drodze mijam wiśnię - Cerasus vulgaris.

Mijam też ni to maliny ni to jeżyny.

Teraz wychodzę na bardziej otwartą przestrzeń. Na razie mijam większe skupisko nawłoci kanadyjskiej - Solidago canadensis.Tutaj natrafiam na suche pędy słonecznika bulwiastego - Helianthus tuberosus.Oto prawie martwa nawłoć kanadyjska - Solidago canadensis.

Oto potężny jak na tę okolicę płat trzcinnika piaskowego - Calamagrostis epigeios.Oto śliwa wiśniowa - Prunus cerasifera.Oto orzechy włoskie - Juglans regia.Oto dereń świdwa - Cornus sanguinea.Zbliżam się do ulicy Chrzanowskiej. Mijam płat trzcinnika piaskowego - Calamagrostis epigeios.Mijam malinę - Rubus idaeus.Mijam nawłoć kanadyjską - Solidago canadensis.Idąc dalej natrafiam ponadto na klon jesionolistny - Acer negundo.

Przechodzę przez zarośla derenia świdwy - Cornus sanguinea.

Oto ostatni przed drogą płat nawłoci kanadyjskiej - Solidago canadensis,Pomiędzy nią natrafiam na chrzan - Armoracia rusticana.Jestem już na poboczu drogi. Zerkam na teren, który dopiero co przeszedłem.Ruszam dalej w kierunku miasta. Na ogrodzeniu jezdni pojawia się winobluszcz zaroślowy - Parthenocissus inserta.

Oto północna część jezdni węzła balińskiego autostrady.Przechodzę na drugą stronę ulicy Chrzanowskiej. Docieram do odcinka obwodnicy. Przekraczam go i ruszam dalej na południe.Tutaj natrafiam na zdziczała jabłoń - Malus domestica. Na jej opadłe owoce brak popytu.« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2021 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji